Tillerson: SHBA-ja është në dijeni të shqetësimeve të Turqisë për sigurinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, deklaroi të martën se vendi i tij është në dijeni të shqetësimeve të Turqisë për sigurinë...

Tillerson: SHBA-ja është në dijeni të shqetësimeve të Turqisë për sigurinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, deklaroi të martën se vendi i tij është në dijeni të shqetësimeve të Turqisë për sigurinë.

Pas kontakteve në kryeqytetin Kajro të Egjiptit, në kuadër të një turneu vizitash në Lindjen e Mesme, Tillerson kaloi në Kuvajt dhe mbajti një fjalim në Takimin e Ministrave të Jashtëm të Koalicionit Ndërkombëtar në Luftën kundër DAESH-it, ku i pranishëm ishte edhe shefi i diplomacisë turke, Mevlut Çavusoglu.

“Jemi në dije të shqetësimeve të Turqisë në lidhje me sigurinë”, tha ai duke folur për Sirinë.

Kryediplomati amerikan theksoi se përfundimi i operacioneve ushtarake të mëdha të Siri s’duhet të nënkuptojë mposhtjen e plotë të DAESH-it.

Rex Tillerson njoftoi gjithashtu se do të bëhen 200 milionë dollarë ndihma shtesë për vendosjen e stabilitetit në zonat e çliruara siriane.

Sipas programit të turneut të vizitave në Lindjen e Mesme, sekretari amerikan i Shtetit do të qëndrojë ditën e enjte në Ankara. Krahas takimit të planifikuar me homologun turk, Mevlut Çavusoglu, Tillerson parashikohet të pritet edhe nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan.

Pika kryesore e agjendës së kontakteve të shefit të diplomacisë amerikane në Turqi do të jetë operacioni “Dega e Ullirit”, filluar nga Forcat e Armatosura të Turqisë më 20 janar për të garantuar sigurinë e stabilitetin në kufij dhe Afrin të Sirisë, për të neutralizuar anëtarët e PKK/KCK/PYD-YPG dhe DAESH-it, si dhe për të shpëtuar popullatën miqësore e vëllazërore të rajonit nga represioni dhe persekutimi i organizatave terroriste.

SHBA-ja kërkon që ky operacion të mos shtrihet deri në Menbixh. Ndërsa Turqia është e vendosur që ta spastrojë edhe Menbixhin nga YPG-ja (fraksioni sirian i organizatës separatiste terroriste PKK).

Burimet diplomatike theksojnë se në bisedime do të merren në shqyrtim formulat për sheshimin/mënjanimin e divergjencës në lidhje me këtë çështje.

Sekretarit Tillerson do t’i komunikohet gjithashtu shqetësimi i Ankarasë për armët, që administrata e Uashingtonit i jep organizatës terroriste YPG.

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavusoglu, deklaroi një ditë më parë se gjatë vizitës së homologut amerikan në Turqi marrëdhëniet dypalëshe ose do të rregullohen ose do të prishen tërësisht.Lajme të ngjashme