همه کشتی ها به هنگام عبور از خلیج فارس موظف به عبور از آبراه مشخص شده هستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران: 10 سال است بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی همه کشتی ها از آبراهی که ما مشخص کرده‌ایم عبور می‌کنند و جرئت نمی‌کنند از این مسئله تخطی کنند.

همه کشتی ها به هنگام عبور از خلیج فارس موظف به عبور از آبراه مشخص شده هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در بیست و پنجمین همایش ارگان‌های دریایی اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، همه کشتی ها به هنگام عبور از خلیج فارس موظف هستند از آبراهی که ما مشخص کرده‌ایم عبور می‌کنند و جرئت نمی‌کنند از این مسئله تخطی کنند. 

وی با تاکید بر اینکه همه مجموعه‌هایی که در دریا مسئولیت دارند، باید به وظایف و تکالیف خود عمل کنند، گفت: ایران کشور بسیار بسیار بزرگی است و تأثیرگذاری‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف داشته‌ایم و می‌توانیم تأثیرگذاری در دریا داشته باشیم.

وی تصریح کرد:‌ در مواقعی شاهد بودیم مجموعه حاکمیتی در حوزه دریا اعمال حاکمیت نکرده‌اند که در این صورت دنیا به ما می‌خندند. می‌گویند "اینها باید در حوزه‌ای که اعمال حاکمیت کنند، چرا نمی‌کنند؟".

وی با یادآوری این‌که مجموعه حاکمیتی برای کشتی‌های مرسک و آلپاین حاکمیت نکرد، گفت: الآن روی خلیج فارس پرواز کنید می‌بینید که هیچ کشتی ملزم به رعایت محیط زیست نیست،  لکه‌های بزرگ کشتی خلاف مقررات در خلیج فارس ایجاد می‌شود و کسی به کسی نیست.

وی افزود: وقتی توسط مجموعه‌ چنین کشتی‌هایی اعمال حاکمیت می‌شود باید مجموعه حاکمیتی از چنین اقداماتی حمایت کنند.

 فدوی گفت: در خلیج فارس در سخت‌ترین وجه ممکن اعمال حاکمیت کامل را کرده‌ایم، 10 سال است بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی همه کشتی ها از آبراهی که ما مشخص کرده‌ایم عبور می‌کنند و جرئت نمی‌کنند از این مسئله تخطی کنند.

وی با بیان این‌که اعلام این مسئله را باید سازمان بنادر و دریانوردی انجام دهد و  روال اداری و بین المللی نیز همین است،‌ اظهار کرد: در گذشته یک کشتی هندی را گرفتیم که علناً مخازن تعادل خودش را در منطقه لاوان خالی کرده بود، اما جالب بود که سریع رها شد اما  دو سال کشتی ایرانی توقیف هندی‌ها بود آن‌هم به‌دلیل موضوع باطل تحریم‌ها.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با تأکید بر این‌که "از طریق هوا و دریا هرگونه تخلف در حوزه محیط زیست را رصد و آن را مستندسازی می‌کنیم"، افزود: اعمال حاکمیت را نمی‌توانیم اجرا کنیم، چراکه باید سازمان بنادر و محیط زیست این کار را انجام دهد. آنها حکم بدهند ما به‌سرعت آن را انجام می‌دهیم.خبرهای مرتبط