بررسی فوتبال ترکیه و ایران در آستانه بازی دوستانه دو تیم

محمد تقوی کارشناس برجسته فوتبال به بررسی دو تیم ترکیه و ایران و چگونگی بازی‌های احتمالی این کشور در جام جهانی روسیه پرداخت

بررسی فوتبال ترکیه و ایران در آستانه بازی دوستانه دو تیم

تیم ملی فوتبال ایران برای کسب آمادگی بیشتر جهت شرکت در مسابقات جام جهانی روسیه و محک توان بازیکنان و ترکیب و تاکتیک تیمی خود، برای نخستین بار پس از 45 سال، در تاریخ 28 مه جاری (دوشنبه هفته آینده) در ورزشگاه «باشاک‌شهیر» استانبول، به مصاف ترکیه خواهد رفت.

این آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران، پیش از جام جهانی امسال خواهد بود. کاروان این تیم برای انجام یک اردوی یک هفته ای دیروز وارد شهر استانبول ترکیه شد.

محمد تقوی، هافبک سابق تیم ملی ایران، مربی و کارشناس بین المللی فوتبال و مشاور سال گذشته باشگاه پدیده این کشور در گفتگو با خبرگزاری آناتولی به بررسی مقایسه جایگاه، امکانات و توانایی‌های فوتبال ترکیه و ایران، دلایل انتخاب این بازی و غیره پرداخت.

او ابتدا درباره تاریخچه و سطح فوتبال ایران و ترکیه طی چند دهه گذشته گفت:

«قبل از انقلاب 1979، فوتبال ترکیه و ایران در مسیر پیشرفت قرار داشتند. روند ایران در این زمینه قطع شد، اما ترکیه به مسیر پیشرفت، توسعه امکانات و زیرساخت‌های حرفه‌ای ادامه داد.

در حال حاضر ساختار حرفه‌ای فوتبال ترکیه و ایران قابل مقایسه نیستند. می‌شود گفت فوتبال ترکیه از لحاظ سخت افزاری، زیرساخت حرفه ای و فوتبالی و تاکتیکی 50 سال از ایران جلوتر است.

باشگاه های گالاتاسرای و بشیکتاش ترکیه مثال خوبی در این زمینه هستند. ساختار حرفه‌ای این دو تیم را نمی‌توان با هیچ باشگاهی در فوتبال ایران مقایسه کرد.

ترکیه و ایران با توجه به همسایگی دو کشور تا حدودی از لحاظ فیزیکی به هم مشابهت دارند. به ویژه غرب ایران، تراکتورسازی تبریز نیز قبلا این ویژگی را داشت و شبیه فوتبال ترکیه بازی می‌کرد.

ناگفته نماند که ایران نیز یکی از فیزیکی‌ترین تیم‌های آسیاست و همیشه توانسته از این طریق به نتیجه برسد. ترکیه در مقایسه با ایران جلوتر است و نمی‌توانیم از لحاظ فنی این دو تیم را در یک کفه گذاشت».

تقوی درباره عملکرد ترکیه و ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه نیز اظهار داشت:

«ایران و ترکیه تا حدودی دارای سبک مشترکی هستند. ترکیه در اروپا به عنوان یک تیم آندرداگ (Underdog) شناخته می‌شود. در فوتبال، به تیم‌هایی که از لحاظ قدرت تیمی نسبت به حریفان ضعیف‎ترند آندرداگ گفته می‌شود.

با این وجود اگر ترکیه در آسیا قرارداشت به تمام تیم ها می توانست چهار یا پنج گل بزند، اما با توجه به حضور در گروه های سخت‌تر اروپایی امکان حضورش در جام جهانی دشوارتر است.

ترکیه در بازی‌های اروپایی نخست برای گل نخوردن می کوشد و سپس اقدام به حمله می کند. به نوعی ایران هم اخیرا در آسیا این شگرد را به کار می برد. در این موضوع هر دو تیم به هم شباهت دارند».

این کارشناس برجسته فوتبال که سال‌ها در انگلستان به تحقیق و تدریس پرداخته درباره هدف کارلوس کی‌روش مربی ایران از این مسابقه نیز تصریح کرد:

«اگر بخواهیم نوع بازی ترکیه را با تیم های حاضر در گروه ایران در جام جهانی مقایسه کنیم با هیچکدام شباهت ندارد. کی‌روش بیشتر خواستار بالا بردن نظم دفاعی و تیمی ایران است.

به همین دلیل تیم هایی که می‌توانند بر ایران فشار وارد کند، را برای انجام بازی انتخاب می کند. مهم نیست که ترکیه چقدر شباهت بازی با تیم های هم گروه ایران، اسپانیا، پرتغال و مراکش دارد.

بدون تردید ترکیه از لحاظ تاکتیکی، تکنیکی و فنی توان اعمال فشار بر روی ایران را دارد. این کشور می‌خواهد در این بازی سیستم دفاعی خود را برای مقابله رقبای بزرگی مانند اسپانیا و پرتغال محک بزند.

صرف نظر از توان فیزیکی ترکیه که به نظر من از هر سه رقیب ایران در جام جهانی نیز بیشتر است، از لحاظ تاکتیکی نیز می تواند بر روی این تیم فشار وارد کند».

وی درباره دلایل عدم بازی بین دو تیم طی بیش از 4 دهه گذشته علی‌رغم وجود امکان آن هم اظهار داشت:

«مشکل از جانب ایران است. ترکیه در اروپا، یک برند و دارای تیمی با کیفیت است و نمی‌توانیم آن را با کشورهای درجه سه این قاره مقایسه کنیم. بنابراین ایران دنبال ترکیه برود. ترک‌ها سراغ ایران نخواهند آمد.

فرضا برزیل اگر خواهان بازی دوستانه باشد به تیم های فرانسه و انگلیس درخواست می دهد و از یک تیم با درجه پایین تر نخواهد نخواست. به همین دلیل باید ایران بیشتر به سراغ ترکیه برود.

پارسال در اردوی تیم "پدیده" مشهد ایران در استانبول حضور یافتم. از مسئولین این باشگاه پرسیدم چرا با تیمهای ترکیه بازی نمی‌کنید، گفتند که نمی‌شود و با یک تیم دست دوم بازی کردند.

اگر فوتبال ایران بتواند ارتباط بیشتری با فوتبال ترکیه داشته باشد، به سطح اروپا نزدیکتر خواهد شد. به هر قدر با تیم‌های ترکیه بیشتر بازی کنیم یک قدم به فوتبال اروپا نزدیکتر خواهیم شد».

تقوی درباره عدم موفقیت فوتبالیست‌های ایران در سوپرلیگ ترکیه، درحالی‌که بازیکنان بسیاری از اروپا، آفریقا و آمریکای جنوبی در این لیگ حضور دارند، نیز گفت:

«لیگ ترکیه بسیار سخت و متکی به جدال فیزیکی است. بنابراین ایرانی‌ها نمی‌توانند در آن دوام بیاورند. اگر علیرضا جهانبخش نیز به ترکیه می‌آمد نمی توانست در لیگ این کشور خوب بازی کند.

ترکیه، دارای فوتبالی پرفشار است. به همین دلیل فوتبالیست ایرانی توان کافی برای آن را ندارد. همانطور که افرادی مانند رامین رضائیان، مهدی طارمی و سجاد شهباز زاده به ترکیه آمدند، اما نماندند.

اگر شما به بازی تیم های گالاتاسرای و بشکیتاش استانبول توجه کند، می‌بینید که چقدر با هیجان دنبال می شود. بازیکنان این دو تیم با تمام وجود در میدان فوتبال حاضر می شود».

این کارشناس برجسته درباره توقع فوتبال‌دوستان ایرانی از نوع بازی تیم کشورشان با توجه به ستاره های آن نیز تصریح کرد:

«فکر نمی‌کنم کی‌روش فلسفه بازی دفاعی خود را تغییر دهد. مهاجمانی مانند جهانبخش، آزمون خیلی می‌توانند در حمله به ایران کمک کنند، اما خط دفاعی نیز باید به همین اندازه با کیفیت باشد.

شما باید مانند اسپانیا و برزیل به قدری خوب حمله کنید که احتیاجی به دفاع نداشته باشید. مهاجمین ایران به این اندازه توان نخواهند داشت. به همین دلیل آقای کی‌روش به دنبال این است که گل نخورد.

درست است که ایران تیم برتر آسیاست، اما تیم ملی را باید از فوتبال باشگاهی جدا کنیم. دو تیم استقلال و پرسپولیس به دلیل داشتن دو مربیان خارجی امسال در ایران و آسیا موفق بودند.

مربیان داخلی ایران فاقد تفکر حرفه ای هستند و ارتباط آن‌ها به فوتبال مدرن دنیا خیلی محدود است. آقای کی‌روش انسان منطقی و عملگرایی است و می‌داند که بدون برخورداری از یک شمشیر برنده، باید سپر مقاوم داشته باشد».

او درباره نحوه بازی ایران مقابل رقبای قدری مانند پرتغال و اسپانیا در جام جهانی روسیه نیز اظهار داشت:

«ایران با همان تاکتیکی که در جام جهانی گذشته مقابل آرژانتین ظاهر شد، بازی خواهد کرد. با یک تفاوت که سرعت خط حمله ایران بیشتر از چهار سال پیش است.

بازیکنانی مانند جهانبخش و سردار آزمون می‌توانند با خلاقیت خود موقعیت هایی را ایجاد کنند، اما اگر بخواهند از چارچوب مدنظر کی‌روش خارج شوند شانس بازی را از دست خواهند داد.

رقیب بعدی یعنی مراکش نیز از لحاظ کیفیت بازیکن، بهتر از ایران است. با این وجود توجه به حضورهشت ساله کی‌روش در ایران، این تیم، سازماندهی بهتری نسبت به مراکش خواهد داشت.

ایران مقابل مراکش نیز ابتدا باید برای گل نخوردن تلاش کند. ایران با بازی دفاعی و سپس ایجاد حمله می‌تواند به مراکش گل بزند و نهایتا مسابقه را ببرد. در مقابل پرتغال و اسپانیا این شانس برای ایران قائل نیستم».

این مربی و تحلیلگر فوتبال در پایان تصریح کرد: نظر شخصی من این است که ما باید از این که تیم ایران به جام جهانی روسیه راه پیدا کرده و در این بازی تاریخی نیز به مصاف ترکیه خواهد رفت، لذت ببریم و به نتیجه این مسابقه چندان توجه نداشته باشیم.

خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط