واکنش شدید وزیر خارجه ترکیه به همتای فرانسوی اش: بیش از حدش سخن میگوید

وزیر خارجه فرانسه باید بداند که با یک رئیس جمهور باید به چه شکلی سخن بگوید و رجب طیب اردوغان را نباید با رهبر خودشان اشتباه بگیرد

واکنش شدید وزیر خارجه ترکیه به همتای فرانسوی اش: بیش از حدش سخن میگوید

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، ابراز داشت که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، قصد دارد بر روی موضوع قتل جمال خاشقچی پرده بکشد.

مولود چاووش اوغلو طی سخنانش در آنتالیا، سخنان دیروز ژان ایو لودریان دررابطه با قتل خاشقچی و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را ارزیابی کرد.

وی با ابراز اینکه لودریان "فراتر از حدش" سخن میگوید، گفت: "وزیر خارجه فرانسه باید بداند که با یک رئیس جمهور باید به چه شکلی سخن بگوید. رجب طیب اردوغان را نباید با رهبر خودشان اشتباه بگیرد."

وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت که سیستم اطلاعات و انتشار آنها در کشورهای مختلف میتواند متفاوت باشد. وزیر فرانسوی نیز شاید از خبر قتل خاشقچی با خبر نیست.

وی ضن اظهار اینکه، "روز 24 اکتبر، سازمان اطلاعات و دوستانمان، اطلاعاتی که از قتل خاشقچی در دست داریم، منجلمه فایلهای شنودی را بر اساس درخواست سازمان اطلاعات فرانسه، به آنها داد"، گفت: "سازمانهای اطلاعات کشورهای دیگر و یا افراد مرتبط، هنگامی که اسناد مربوط با قتل خاشقچی که در دست داریم را برای بررسی درخواست کردند، به راحتی دریافت نمودند. علی رغم این، وزیر فرانسوی میتواند بگوید "خبر ندارم" ولی متهم نمودن جناب رئیس جمهورمان به بازی درآوردن، کاملا بی ادبی است. یعنی لایق و شایسته یک وزیر خارجه نیست."

چاووش اوغلو افزود: "تاکید میکنم، اینها به زودی قتل خاشقچی را که حتی عربستان سعودی قبول کرده است، انکار خواهند کرد و ما نیز نباید از این امر متعجب شویم. طی روزهای اخیر چه کسی چه قراردادی امضا میکند، همه را باید به خوبی دنبال کرد. یک چنین سیاستمداران و کشورها به زودی میتوانند قتل خاشقچی را انکار نمایند. متاسفانه وضعیت به این شکل است."

وزیر خارجه ترکیه با اظهار اینکه هر کاری که برای روشن نمودن جزئیات قتل خاشقچی مورد نیاز میباشد، انجام خواهند داد، گفت: "در سطح بین المللی نیز با همه همکاری میکنیم و در حالیکه همه جهان از این موضع ترکیه تقدیر میکند، وزیر امور خارجه فرانسه با یک چنین اتهامی بی ادبی میکند. چه چیزی پشت پرده این موضوع است؟ آیا قصد دارند بر روی این قتل پرده بکشند؟ این موضوع را نیز دنبال خواهیم کرد. چرا که موارد دیگری را نیز میدانیم. قراردادهایی که امضا میکنند را نیز از نزدیک دنبال میکنیم."خبرهای مرتبط