استفاده از تصاویر جعلی عفرین برای برهم زدن نشست مطبوعاتی نخست وزیر ترکیه و صدراعظم آلمان

فردی در محل کنفرانس مطبوعاتی نخست وزیر ترکیه و صدراعظم آلمان در برلین، با نشان دادن تصاویر جعلی از عملیات شاخه زیتون، اقدام به اغتشاش کرد

استفاده از تصاویر جعلی عفرین برای برهم زدن نشست مطبوعاتی نخست وزیر ترکیه و صدراعظم آلمان

فردی به نام "آرمانک آگید نروی" دیروز خود با معرفی خود به عنوان خبرنگار وارد سالن نشست مطبوعاتی مشترک بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در برلین شد و تصاویری جعلی درباره عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه علیه تروریست‌های پ ک ک/پ ی د عفرین ارائه کرد.

تمام آن تصاویر پیش از این در بخش گزارش‌های مربوط به "دروغ‌پراکنی طرفداران گروه تروریستی پ ک ک/ی پ گ" توسط خبرگزاری آناتولی منتشر شده است. او با وجود عدم داشتن کارت خبرنگاری، با کارت ویزیت یکی از انجمن های آلمانی وارد این نشست شود.

یکی از این عکس‌ها مربوط به یک کودک زخمی بود و توسط وی به عملیات شاخه زیتون نسبت داده شد. درحالی‌که این تصویر متعلق به اوت 2016 یعنی حدود 1.5 سال پیش از آغاز عملیات مذکور است.

 

عکس دیگری که وی نشان داد، قبلا توسط حساب های کاربری نزدیک به گروه ترویستی پ.ک.ک/پ.ی.د تحت عنوان هشتگ "کودکان عفرین را نجات دهید" در فضای مجازی منتشر شده بود.

این عکس هم پیشتر در یکی از بیمارستان های صحرایی سوریه گرفته و در تاریخ 18 دسامیر 2018 توسط روزنامه آلمانی «Frankfurter Allgemeine» و توسط خبرگزاری رویترز نیز منشر شده بود.

پس از این نشست مطبوعاتی مشخص شد که تصاویر او از اینترنت دانلود شده است. نروی همچنین با عدم رعایت قوانین نشست خبری بدون اخذ اجازه با صدای بلند شروع به صحبت و با اقدام تحریک آمیزی، تلاش بر قطع صحبت های سخنرانان کرد.

 

 

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه هم در پاسخ به این اقدام به وی اظهار داشت: "این‌ها عکس های نامربوطی هستند. اگر می خواهی ببینی در عفرین چه می گذرد، به آنجا برو. آن وقت حقایق را خواهی دید. این چیزهایی که نشان می دهی متعلق به حوادث دیگری هستند".خبرهای مرتبط