فرانسه اگر می خواهد حادثه ای را گرامی دارد، یاد مسلمانانی که در آفریقا به قتل رسانده را گرامی بدارد

واکنش باغچه‌لی به طرح ماکرون درباره روز 24 آوریل به‌عنوان روز ملی گرامی‌داشت به اصطلاح "نسل‌کشی" ارامنه

فرانسه اگر می خواهد حادثه ای را گرامی دارد، یاد مسلمانانی که در آفریقا به قتل رسانده را گرامی بدارد

دولت باغچه‌لی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه طی سخنانی در نشست هیئت مدیره حزب متبوعش در آنکارا در واکنش به "طرح اعلام «24 آوریل» به‌عنوان روز ملی گرامی‌داشت به اصطلاح "نسل‌کشی" ارامنه که توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به امضا رسید تاکید کرد: این طرح یک افتضاح شرم‌آور است.

باغچه‌لی در این زمینه اظهار داشت: "فرانسه اگر قرار است حادثه ای را گرامی دارد، یاد مسلمانانی که در آفریقا به قتل رسانده است را گرامی دارد و از ملت ترکیه عذرخواهی کند".

وی همچنین درباره اظهارات رهبران جهان درباره انتخابات در ترکیه تصریح کرد: "انتخابات در ترکیه برگزار شده و این ملت ترک هستند که آن را برگزار کردند. در این میان آمریکا چه کاره است یا کشورهای اروپایی چرا دستپاچه می شوند؟ با دخالت در امور داخلی و ایجاد شک و تردید در دموکراسی ما می خواهند به کجا برسند و دنبال چه هستند".

وی افزود: "تقلب سازمان یافته در صندوق‌های اخذ رای در بویوک‌چکمجه و مال‌تپه روشن شده است. تفاوت فاحش میان صندوق آرای مهردار ثبت شده و نتایج آرا با میزان اعلام شده به شورای عالی انتخابات ترکیه باعث ایجاد تردیدهایی در صحت انتخابات استانبول شده است". 

باغچه لی همچنین درباره انتخابات در اسرائیل نیز گفت: "انتخابات اسرائیل و نتیجه‌ای که نتانیاهو به آن دست یافته به ادامه سناریوهای تاریک منطقه با شدت بیشتر اشاره دارد".خبرهای مرتبط