شورای اسلامی سوریه: ادامه بحران خلیج منجر به تجزیه سوریه می شود

شیخ اسامه الرفاعی رئیس شورای اسلامی سوریه هشدار داد که ادامه بحران خلیج منجر به تجزیه این کشور شده و باعث نفوذ بیشتر ایران و کشورهای خلیج در این منطقه خواهد بود.

شورای اسلامی سوریه: ادامه بحران خلیج منجر به تجزیه سوریه می شود

شیخ اسامه الرفاعی رئیس شورای اسلامی سوریه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی هشدار داد که ادامه بحران خلیج منجر به تقسیم سوریه شده و همچنین راه را برای نفوذ بیشتر ایران و کشورهای خلیج و این منطقه باز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بحران مذکور بازگشت به دوران جاهلیت بوده و تاثیر در سوریه خواهد داشت ابراز داشت: برادران قطری ما پس از ترکیه صادقانه از مردم سوریه پشتیبانی می کنند غیر این دو کشور بقیه همه برای ما حرف پوچ و بیهوده می زنند و به این مردم کمک نمی کنند. به این خاطرمردم سوریه از این بحران بیشتر متضرر می شوند.

او ادامه داد ایران به دنبال سیاست گسترش سیاست فارسی است و از مذهب به عنوان ابزار استفاد می کند اما در اصل برای آنها نه شیعه، نه سنی ،نه اسلام و نه دین اهمیت ندارد چراکه آنها تعصب گرا و ناسیونالیست هستند.

الرفاعی تاکید کرد: اگر برادران خلیجی ما به تنش خود ادامه دهند راه را برای نفوذ و گسترش ایران باز می کنند تا به این کشورها نفوذ کرده و کل این کشورها را ریشه کن کند و این تنها به نفع غرب خواهد بود.

وی با بیان اینکه غرب به دنبال تجزیه مردم سوریه است اظهار داشت مردم سوریه حتی کردها نیز نمی خواهند کشورشان تقسیم شود اما در سوریه چه رژیم اسد و چه مردم نمی تواند برای خود تصمیم گیرند. ما آرزو می کنیم و دعا می کنیم که ان شاء الله کشورمان تجزیه نشود.

رئیس شورای اسلامی سوریه در مورد دیدار اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی گفت: اکثر رهبران کشورهای خلیج ابزاردست آمریکا هستند و ترامپ در این دیدار میان این کشورها فتنه و نفاق افکند.

الرفاعی در مورد موضع گیری ترکیه در خصوص بحران کشورهای خلیج اظهار داشت: ما از موضع ترکیه پشتیبانی می کنیم چراکه تمام این کشورهای برادر هستند و باید با یکدیگر رفتار برادرانه داشته باشند و از ظلم نسبت به دیگر اجتناب کنند. مواضع ترکیه متعادل و بی طرف است که ما باید از آن حمایت کنیم.

وی همچنین تصریح کرد که کشورهای خلیج به نصیحت صادقانه از جمله نصیحت دولت ترکیه و سازمان های غیر دولتی که این کشورهارا به صلح و آشتی دعوت می کنند، گوش دهند وگرنه در حالت آغاز جنگ این کشورها خود را از بین برده و برای ایران که منتظر چنین فرصتی است زمینه فراهم خواهد کرد تا به بطور گسترده وارد منطقه شود.

او ادامه داد کشورهای خلیج دو گزینه دارد یا مسلمان عرب شده و خودرا به اخلاق اسلامی مزین سازند یا به جاهلیت به دوران قبل از اسلام بازگشته با کشتار یکدیگر مشغول می شوند. اما امیدواریم که این کشورها به دوران جاهلیت بازنگردند.

در پایان شیخ الرفاعی جامعه جهانی را برای کمک به مردم سوریه به ویژه گروه «البنیان المرصوص» در استان درعا که طی 3 ماه اخیر مورد حملات شدید نیروهای رژیم اسد قرار گرفته اند، فراخواند.

شورای اسلامی سوریه که شامل 40 انجمن های اسلامی است ماه آوریل 2014 در استانبول تشکیل شده است.

گفتنی است عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی، یمن و مصر، مالدیو، موریتانی و دولت طبرق لیبی روابط خود را با قطر به اتهام «سیاست های مداخله گرایانه و حمایت این کشور از گروه های تروریستی» قطع کرده اند. از دیپلمات های قطری نیز خواسته شده تا از کشورهای فوق خارج شوند.

قطر این اتهامات را رد کرده و آن را کمپین دروغ پردازی و ساختگی و با هدف فشار برای کوتاه آمدن این کشور از تصمیمات ملی اش خوانده است.خبرهای مرتبط