واکنش ابراهیم کالین به موضع برخی از رسانه ها

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ضمن انتقاد از عدم بازتاب دو حمله تروریستی اخیر در رسانه های خارجی، دلیل آن را تناقض تعاریف برخی کشورها از پ.ک.ک و ی.پ.گ دانست

واکنش ابراهیم کالین به موضع برخی از رسانه ها

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهور ترکیه با انتشار مقاله ای در روزنامه  " دیلی صباح " با اشاره به تیراندازی عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک به اویس ایشیک، شهردار کوزلوک و انفجار خودوری حامل بمب توسط این تروریست ها در نقطه بازرسی ژاندارمری گفت: "در جریان تیراندازی به شهردار آسیبی نرسید، اما " شنای آیبوکه "  معلم 22 ساله موسیقی یکی از مدارس این منطقه جان باخت. همچنین در این انفجار نیز یک نظامی به شهادت رسید. این حملات اخیر پ.ک.ک در رسانه های خارجی بازتابی نداشت. به غیر از چند روزنامه انگلیسی زبان در ترکیه هیچ رسانه ای به مرگ غمناک این دختر جوان توجه نکرد، زیرا این حادثه با تعاریفی که از پ.ک.ک و ی.پ.گ، شاخه این گروه در سوریه انجام می‌شود، متناقض است".

ادامه اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری در این مقاله به این شرح است:

- کسانی که مدام برای توجیه اقدامات پ.ک.ک تلاش کرده و از هر فرصتی برای دعوت ترکیه به مذاکره استفاده می کنند، این حمله را محکوم و یا هیچ پیام همدری در قبال آن منتشر نکردند. این روند نشان می دهد که در حال حاضر در عصر استانداردهای دو گانه، تروریسم و دو رویی که در تمامی ادوار تاریخ بی سابقه است، قرار گرفته ایم.

- کشتار سیاستمدارن، معلمان، غیرنظامیان توسط  سازمان تروریستی پ.ک.ک ریشه تاریخی داشته و از سال 1984 به این سو بیش از 150 معلم توسط آن ها کشته شده است. هدف تروریست ها از حملات مذکور، تضعیف حاکمیت کشور، محروم کردن کودکان کرد تبار ترکیه از امکانات تحصیلی و همچنین تلاش برای بر حذر داشتن معلمان دیگر از کار در مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور است.

- درگذشته نیز معلمان و مربیان هدف برخی از حملات دهشت انگیزسازمان تروریستی پ.ک.ک شده اند. تروریست ها در نخستین روز تحصیلی سال 1994 شش معلم را از خانه هایشان ربوده و در ملا عام آن ها را به قتل رساندند.

- رسانه های غربی در سال های اخیر تروریست های پ.ک.ک و ی.پ.گ را به عنوان الگو نشان می دهند. در اکتبر 2014 یکی از مجلات فرانسوی به دلیل تمجید از 2 نوجوان 12 و 14 ساله که در صف های ی.پ.گ حضور داشتند، مورد انتقاد واقع شد. سردبیرهای این مجله نوجوانان مذکور را نمونه هایی تأثیرگذار ارزیابی کردند.

- تلاش ها برای سرپوش نهادن بر اقدامات سازمان تروریستی پ.ک.ک امروز نیز ادامه دارد. در ماه جاری روزنامه نیویورک تایمز در نوشته ای بدون ذکر نام پ.ک.ک آن ها را «کردهای سکولار» خوانده و اعلام کرد که در ترکیه علاوه بر این گروه، عناصر گروه تروریست داعش فعالیت می کنند. در گزارشی دیگر نیز با اشاره به استفاده سازمان تروریستی پ.ک.ک از عناصر زن و مرد برای کشتار مردم بی گناه، این امر را رویکرد برابری حقوق زن و مرد در این گروه تروریستی ارزیابی کرد.

 خبرهای مرتبط