مطبوعات ترکیه، چهارشنبه 10 آوریل 2019

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، چهارشنبه 10 آوریل 2019

روزنامه وطن در خبری با تیتر "کودتای پنجه علیه سازمان تروریستی" می نویسد، وزارت دفاع ملی ترکیه اعلام کرد، در عملیات هوایی در شمال عراق، تروریست محمد سوی سورن به اصطلاح سرکرده سازمان تروریستی و تجزیه طلب پ ک ک که در لیست قرمز تحت تعقیب بود، از قدرت عمل ساقط شده است. بر اساس این اطلاعیه نزدیک به 20 موضع متعلق به سازمان تروریستی در این عملیات مورد هدف قرار داده شده است.

روزنامه خبرترک طی گزارشی با عنوان "محمد نوری ارسوی وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت: قلب روسها را فتح کردیم." می نویسد، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه "اپرای ترووا" که در چارچوب "2019 سال فرهنگی و توریزم ترکیه-روسیه" در سالن تئاتر بولشوی مسکو بر روی صحنه رفت را تماشا کرد. ارسوی گفت: "با اپرای ترووا قلب روسها را در سالن تئاتر بولشوی فتح کردیم. تماشاگران دقایقی متمادی این نمایش را تشویق کردند. مراسم اختتامیه سال فرهنگی و توریزم دو کشور با برگزاری نمایشگاه روسی در پرا استانبول ترتیب خواهد یافت. 

"بستنی ترکیه" در نقاط مختلف جهان" تیتر خبری است که در شماره امروز روزنامه حریت به چشم می خورد. در این خبر می خوانیم، فیلم "بستنی ترکیه" با موضوع مبارزات دو ترک ساکن استرالیا در خلال جنگ های چاناک قلعه، برای سینمادوستان اروپایی اکران خواهد شد. این فیلم به کارگردانی جان اولکای و با الهام از داستانی واقعی تهیه شده و در 11 آوریل در آلمان، اتریش، بلژیک، دانمارک، فرانسه و هلند بر روی پرده خواهد رفت. 

روزنامه صباح در خبری با تیتر "میزبانی 103 هزار و 850 مسافر در فرودگاه استانبول" می نویسد، فرودگاه استانبول روز گذشته به 103 هزار و 850 مسافر خطوط هوایی ترکیه ارائه خدمت کرد. بلال اکشی مدیر عامل شرکت خطوط هوایی ترکیه اظهار داشت، روز گذشته 565 سفر از سوی این شرکت از فرودگاه استانبول ترتیب یافته است. اکشی افزود، در مجموع به 103 هزار و 850 مسافر ارائه خدمت کردیم.

و "کشف کشتی غرق شده 3600 ساله در آنتالیا" عنوان گزارشی است که روزنامه استار در شماره امروز به اطلاع خوانندگانش رسانده است. با توجه به شمش های مسی داخل این کشتی به طول 14 متر، به نظر می رسد که این کشتی یک کشتی تجاری متعلق به عصر برنز باشد. بر اساس اطلاعات دریافتی از استانداری آنتالیا، شمش های کشف شده در داخل کشتی از معادن قبرس استخراج شده و در قرن 16 و یا 15 قبل از میلاد قالبریزی شده است. چنین تخمین زده می شود که کشتی در خلال حرکت به یکی از بنادر در سواحل گیریت و یا اژه بر اثر طوفان غرق شده باشد. 

 

 

 خبرهای مرتبط