مطبوعات ترکیه پنجشنبه 14 فوریه 2019

مروری بر روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه پنجشنبه 14 فوریه 2019

 

روزنامه صاباح در خبری با تیتر "خلوصی آکار با همتای یونانی اش دیدار کرد" نوشته است، خلوصی آکارا وزیر دفاع ملی ترکیه، دیروز با آپوستولاکیس وزیر دفاع یونان دیدار کرد. آکار که از سوی ترکیه در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو در سازمان دفاعی ناتو که در بروکسل پایتخت بلژیک ترتیب یافت، شرکت نمود، دیدارهای دو جانبه نیز ترتیب داد. در دیدار آکار و آپوستولاکیس، مسائل موجود میان دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 

روزنامه خبر ترک در خبری اقتصادی با تیتر "صادرات به ونزوئلا، سه برابر شد" نوشته است، صادرات ترکیه به ونزوئلا طی سال گذشته، در مقایسه با یک سال قبل، 222 درصد افزایش یافته و به 120 میلیون و 800 هزار دلار افزایش یافت. ترکیه به ونزوئلا که میزان تورم در آن بسیار بالا میباشد، بیشتر مواد غذایی صادر کرده است. در این صادرات، ماکارونی با 27 میلیون و 886 هزار دلار، در رده اول قرار دارد. پس از ماکارونی، روغن گل آفتابگردان با 13 میلیون و 642 هزار دلار، آرد گندم با 7 میلیون و 860 هزار دلار و لپه قرمز با 5 میلیون و 41 دلار به ترتیب در رده های بعدی جای گرفته اند.

 

"هیجان تکنوفست آغاز شد و تاریخ مشخص گردید" تیتر خبری در روزنامه وطن میباشد. در این خبر آمده است، جشنواره هوانوردی، فضانوردی و تکنولوژیکی استانبول، تکنوفست، که دومین جشنواره هوانوردی بزرگ جهان میباشد، در روزهای 17 الی 22 سپتامبر سال جاری در فرودگاه آتاترک استانبول برگزار خواهد شد. هدف امسال در تکنوفست، بیش از یک میلیون بازدید کننده میباشد. در چهارچوب این جشنواره که در استانبول برگزار خواهد شد، برای حمایت از فعالیتهای جوانان در عرصه تکنولوژی، مسابقاتی در 19 بخش مختلف تکنیکی ترتیب داده خواهد شد.

 

خبری با تیتر "گردشگران ایرانی این بار به پالان دوکن میروند" در روزنامه حریت منتشر شده است. در این خبر آمده است، میزان پُری ِهتلهای مرکز اسکی پالان دوکن در ارزروم، به دلیل توجه بسیار گردشگران ایرانی، به سطح 90 درصد رسده است. کیفیت برف، پیستهای بلند، آفتاب سوزان، طبیعت زیبا و مراکز مدرن در پالان دوکن، بسیار مورد توجه گردشگران ایرانی که اکثرا زبان ترکی را نیز فراگرفته اند، میباشد.

 

و روزنامه استار در خبری با تیتر "TCG Anadolu به زودی به دریا انداخته خواهد شد" نوشته است، وزارت دفاع ملی ترکیه خبر داد که TCG Anadolu، کشتی جنگی چند منظوره از نوع آمفیبی، در ربع اول سال جاری، به دریا انداخته خواهد شد. در حساب کاربری وزارت در سایتهای اجتماعی، پیغامی با تیتر "TCG Anadolu در راه است" منتشر گردید. در این پیغام که تصاویری از مراحل ساخت این کشتی نیز منتشر گردید، بر کلمات "ملی و بومی" تاکید شد.خبرهای مرتبط