مطبوعات ترکیه سه شنبه 12 فوریه 2019

مروری بر مطبوعات امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه سه شنبه 12 فوریه 2019

روزنامه وطن در خبری با تیتر "فرد مهم در ترکیه" نوشته است، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه دیروز با سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه، گرد هم آمد. در این دیدار، تحولات موجود در سوریه، وضعیت اخیر درمنطقه و در راس آنها ادلب و همچنین تحولات موجود در حوزه پیش از چهارمین اجلاس سه گانه  روز 14 فوریه در سوچی که با شرکت ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران برگزار خواهد شد، مورد بررسی قرار گرفت.

 

"عقاب ترک، جایزه بهترین طراحی را دریافت کرد" تیتر خبری است که در روزنامه صاباح منتشر شده است. در این خبر آمده است، آلپینا، عقاب ترک، پس از 10 سال لقب "بهترین طراحی" را در چهارچوب برنامه "German Design Awards" که یکی از مهمترین مسابقات اروپا میباشد، گرفته و جایزه دریافت کرد. آلپینا قادر است هم بر روی آب و هم برروی خشکی فرود آمده و با ساختار بالهای بالایی و همچنین ویژگی استفاده با صرفه جویی از سوخت، مورد توجه طراحان مشهور جهان واقع شد.

 

روزنامه خبر ترک در خبری با تیتر "سنگهای قطب جنوب، منبعی برای تحقیقات مریخ خواهند بود" نوشته است، یاغمور گونش مامور تحقیقات گروه مهندسی زمین شناسی دانشگاه فنی استانبول که فعالیتهای علمی در قطب جنوب را به پایان رسانده است، اعلام داشت با نمونه هایی که از سنگها و دریاچه های موجود در این قاره که نمونه ای برای تحقیقات مریخ میباشد، تهیه کرده است، تاثیر به سزایی در فعالیتهای "سیاره سرخ" خواهد داشت. وی با اشاره به اهمیت تحقیقاتی که در قطب جنوب انجام داده اند، اظهار داشت: "طی دوره های اخیر که اهمیت تحقیقات فضایی در کشورمان به سرعت رو به افزایش است، حمایت از یک چنین فعالیتهایی برای کشورمان بسیار حائز اهمیت میباشد."

 

"در بایبورت تهیه میشود و به چهار گوشه جهان میرود" خبری است که درشماره امروز روزنامه حریت منتشر شده است. در این خبر آمده است، یک کارخانه در بایبورت، سنگهای طبیعی که در این شهر و دیگر نقاط ترکیه استخراج میشود را مورد استفاده قرار داده و در مدت زمان کوتاهی، با موفقیتی مهم، آنها را در  17 کشور در قاره های امریکا، اروپا، آسیا و افریقا، به فروش می رسانند. نورالله شن تورک مدیر کل این کارخانه، ابراز داشت که بایبورت دارای منابع زیرزمینی بسیار غنی در رابطه با سنگهای طبیعی میباشد و هدف امسال این کارخانه، صادر نمودن سنگها به ارزش 500 هزار دلار میباشد.

 

و روزنامه یئنی شافاک در خبری مینویسد، غنای زیر آبی استانبول امروز عصر با یک برنامه ویژه که در سالن کنسرت جمال رشید رِی برگزار خواهد شد، به معرض نمایش گذاشته خواهد شد. مدیریت گردشگری شهرداری کلانشهر استانبول، با انجام بیش از 100 غواصی طی 52 روز در 33 نقطه مختلف،  مستندی با نام "یک شهر، دو دریا: استانبول از زیر آب" تهیه کرده و غنای زیر آبی استانبول را به جهان معرفی خواهند کرد. در این مستند، گردشگری زیر آبی استانبول و تنوع جانداران آن، به جهان معرفی خواهد شد.خبرهای مرتبط