مطبوعات ترکیه دوشنبه 11 فوریه 2019

اولین کلنگ مرکز فرهنگی آتاترک بر زمین زده شد

مطبوعات ترکیه دوشنبه 11 فوریه 2019

 

روزنامه خبرترک طی گزارشی با عنوان " اولین کلنگ مرکز فرهنگی آتاترک بر زمین زده شد " می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در مراسم پی ریزی مرکز فرهنگی آتاترک در میدان تقسیم استانبول اظهار داشت، در راه آغاز عصر جدیدی در حیات هنری و فرهنگی ترکیه گام مهمی برداشتیم. اردوغان با اشاره براینکه، مرکز فرهنگی آتاترک صاحب محوطه سرپوشیده ای بوسعت 95 هزار و 600 مترمربع بوده و از 5 بلوک جداگانه تشکیل خواهد یافت، گفت، امور ساخت مرکز فرهنگی آتاترک را ظرف مدت کوتاهی چون 2 سال به پایان برده و به هنرمندان و هنردوستان عرضه خواهیم کرد.

روزنامه وطن طی گزارشی تحت عنوان " استانبول و آنتالیا گزینه های شراکت بزرگ ترکیه و استانبول " می نویسد، جزئیات دانشگاه مشترک ترک – روس مشخص می شود. انتظار می رود در مذاکرات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در خلال دیدار اردوغان از این کشور در ماه آوریل، موضوع دانشگاه مشترک روس – ترک مطرح بشود.

روزنامه حریت در گزارشی با عنوان " فرودگاههای استانبول از 7 میلیون و 968 هزار و 882 مسافر میزبانی کردند " می نویسد، شمار سفرهای داخلی و خارجی فرودگاههای آتاترک، صبیحا گوکچن و استانبول در ماه ژانویه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته هزار و 68 سفر افزایش یافته و به سطح 56 هزار 420 سفر رسید. فرودگاههای مذکور در چهارچوب سفرهای رفت و برگشت این دوره از 7 میلیون و 968 هزار و 882 مسافر میزبانی کردند.

روزنامه استار طی گزارشی با عنوان " صادرات خشکبار به سطح 1 میلیارد و 388 میلیون دلار افزایش یافت " می نویسد، صادرات خشکبار ترکیه در سال 2018 با 8 و نیم درصد افزایش به سطح 1 میلیارد و 279 میلیون دلار رسید. بیشترین صادرات خشکبار با 178 میلیون دلار به آلمان انجام می گیرد. این کشور را انگلستان با 164 میلیون دلار و ایتالیا نیز با 102 میلیون دلار دنبال می کنند. ترکیه در حال حاضر به 143 کشور خشکبار صادر می کنند.

" ترکیه در سال 2019 به 85 کشور گل صادر خواهد کرد " عنوان گزارشی ست که روزنامه ینی شفق در شمار امروز خود به چاپ رسانده است.

براساس این گزارش، بخش پرورش گل و گیاه زینتی ترکیه که سال گذشته را با 100 میلیون دلار صادرات پشت سر گذاشت، در نظر دارد، این رقم را در سال جاری با صادرات به 85 کشور جهان به سطح 125 میلیون دلار برساند. اسماعیل یلماز رئیس اتحادیه صادرکنندگان گل و گیاهای زینتی آناطولی میانی با اشاره براینکه، هلند و انگلستان مهمترین بازارهای ما می باشند، اظهار داشت، در سالهای اخیر در صادرات به بازار ازبکستان افزایش چشمگیری مشاهده شده است.  خبرهای مرتبط