مطبوعات ترکیه جمعه 8 فوریه 2019

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 8 فوریه 2019

روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "اهداف پ ک ک در شمال عراق منهدم شدند" نوشته است، دیروز در مناطق متینا و زاپ در شمال عراق، عملیات هوایی ترتیب یافت. وزارت دفاع ملی، با انتشار یک پیام توییتری از ترتیب یک عملیات هوایی در مناطق متینا و زاپ در شمال عراق خبر داد. در جریان این عملیات مواضع سلاح، پناهگاه، مخفیگاه و انبار مهمات متعلق به سازمان تروریستی منهدم گردید.

روزنامه استار به نقل از رسانه های آلمانی نوشته است: "اگر ترکیه نباشد از کنترل خارج میشود". در این گزارش میخوانیم، روزنامه دراشپیگل آلمان با انتشار مقاله ای به ارزیابی دیدارهای الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان در ترکیه پرداخته است. در این مقاله آمده است، در پی امضای قرارداد مهاجرت بین ترکیه و اتحادیه اروپا در سال 2016، کاهش چشمگیری در تعداد مهاجرانی که از طریق دریای اژه به یونان عبور میکنند، ایجاد شده است. جزایر یونان، به زندان هایی تبدیل شده بود که در آنها با مهاجرین، به شیوه ای غیرانسانی رفتار میشد. در هر حال، در صورت کناره گیری ترکیه از این قرارداد، وضعیت جزایری نظیر میدیللی و خیوس از کنترل خارج خواهند شد.

"موفقیت بزرگ زوج ترک در آمریکا" تیتر گزارشی است که روزنامه حریت در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، دو دانشمند ترک مقیم ایالات متحده، فعالیتهای علمی بسیار مهمی را به پیش بردند. مهربان ییلدیریم متخصص ژنتیک که در بیمارستان عمومی ماساچوست به تحقیقات خود ادامه میدهد، موفق به کشف سلول های مقاوم در درمان سرطان پیشرفته پستان و مکانیزم به وجود آورنده این نوع سلولها شد. همسر این متخصص که او نیز یک مهندس مکانیک است، موفق به ساخت یک میکروسکپ با وضوح بسیار بالا شده که قادر است از سلول های مغز تصویر برداری کند.  

روزنامه خبر ترک در گزارشی با عنوان "موفقیت بزرگ در فرودگاه صبحا گوکچن" مینویسد، فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن که در عین حال دومین فرودگاه بزرگ ترکیه است، با 34 میلیون و 58 هزار مسافری که در سال 2018 جا به جا کرده در جایگاه دوازدهمین فرودگاه بزرگ اروپا جای گرفته است. فرودگاه صبیحا گوکچن، در سال 2017، در همین لیست رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده بود.

و روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "تعلق دو جایزه به ترکیش ایرلاینز" نوشته است، شرکت خطوط هوایی ترکیه، در دو بخش مختلف در زمینه تامین مالی هواپیما، شایسته دریافت جایزه شناخته شده است. در بیانیه منتشره از سوی این شرکت هواپیمایی آمده است، ترکیش ایرلانیز در سایه تامین مالی نوآورانه و پیچیده ای به ارزش 110 میلیون یورو جهت خریداری هواپیمای باری مدل B777-F که در ماه نوامبر تحویل گرفته شد، در مراسم اهدای جوایز " Airline Economics Global Aviation 100 Global Leaders" جایزه بهترین تامین مالی سال را به خود اختصاص داد. جایزه "بهترین تامین مالی محافظت شده با مالیات " نیز جایزه دیگری است که این شرکت در مراسم " Global Transport Finance" در تاریخ 31 ژانویه در لندن شایسته دریافت آن شناخته شد.خبرهای مرتبط