خلاصه مطبوعات ترکیه پنجشنبه 10/01/2019

خلاصه مطبوعات ترکیه پنجشنبه 10/01/2019

خلاصه مطبوعات ترکیه پنجشنبه 10/01/2019

 

روزنامه وطن در خبری با عنوان "ترکیه همچنان یک مرکز جذب سرمایه برای سرمایه گذاران خارجی است، می نویسد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه امروز ترکیه با توجه به قدرت خرید، آنها به یکی از بزرگترین اقتصادهای در جهان شده و در مقام 13 قرار دارد، گفت: در پایان سال نیز به مقام بالاتر صعود خواهد کرد. اردوغان افزود: سال گذشته به میزان 168.1 میلیارد دلار صادرات داشتیم. ترکیه همچنان یک مرکز جذب سرمایه برای سرمایه گذاران خارجی است. میزان سرمایه گذاریهای خارجی در 16 سال گذشته، در ترکیه بالغ بر 201 میلیارد دلار است.

 

روزنامه یئنی شفق در خبری با عنوان "دیپلماسی سوریه توسط ترکیه و روسیه" می نویسد:

خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه، با سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه، تماس تلفنی برقرار کرد. در حساب توییتر وزارت دفاع کشور در این رابطه آمده است: "در این گفتگوی تلفنی، مسائل امنیتی منطقه ای، به ویژه تحولات اخیر ادلب، در قالب یادداشت تفاهم امضا شده در سوچی مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

روزنامه استار در خبری با عنوان "آیالات متحده آمریکا مجبور به تجدید نظر در زمینه متحدین خود در سوریه است" می نویسد:  

اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا جان بولتون در اسرائیل مبنی بر اینکه به منظور پایان دادن به حضور آمریکا در سوریه باید به سازمان جدایی طلب و تروریستی پ ک ک / ی پ گ ضمانت داده شود، سبب شد تا سفر وی به ترکیه بسیار کوتاه باشد. واکنش ها به اظهارات جان بولتون هنوز ادامه دارد. عبدالله آغاز کارشناس تروریسم و امنیت در این باره اظهار داشت: برای حصول تفاهم بین ترکیه و ایالات متحده بر سر مساله سوریه، ایالات متحده باید بتواند بین سازمان جدایی طلب و تروریستی پ ک ک / ی پ گ با کردها تفاوت قایل شود. آغار گفت: اگر جهان غرب بر سر هم پیمانی خود با پ ک ک / ی پ گ اصرار داشته باشد، شکاف فعلی روز به روز بیشتر خواهد شد.

 

روزنامه خبرتورک در خبری با عنوان "تعداد میلیونرهای ترک موجود در خارج از کشور 5 هزار 779 تن افزایش یافت" می نویسد:

تعداد سپرده گذاران ترک با موجودی 1 میلیون لیر ترک یا بیشتر در حساب خود در 11 ماه سال گذشته با 37 هزار و 340 نفر افزایش به 176 هزار و 320 نفر رسید. کل سپرده های میلیونرهای ترک نزد بانک های خارجی در نوامبر 2018 بالغ بر 1 تریلیون و 80 میلیارد و 73 میلیون لیرترک شد. میانگین این سپرده ها به ازای هر میلیونر 6 میلیون و 126 هزار لیر محاسبه گردید. تعداد میلیونرهای ترک خارج از کشور در سال 2018 در مقایسه باسال 2017، 5 هزار و 779 نفر افزایش یافت. میزان موجودی در حسابهای این میلیونرها نیز 87 میلیارد و 85 میلیون لیر شد.

 

روزنامه صاباح در خبری با عنوان "بزرگترین اقتصادهای جهان در سال 2030 مشخص شد، ترکیه نیز در این لیست جای گرفت" می نویسد:

شركت استاندارد چارترد پی ال سی که یک شرکت انگلیسی ارائه کننده خدمات بانكی و مالی می باشد، اقدام به انتشار اسامی بزرگترین اقتصادهای جهان در سال 2030 نمود. ترکیه در رتبه پنجم این لیست قرار گرفت و توانست اقتصادهای بزرگی چون آلمان، ژاپن و روسیه را پشت سر بگذارد.خبرهای مرتبط