مطبوعات ترکیه، چهارشنبه نهم ژانویه 2019

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، چهارشنبه نهم ژانویه 2019

روزنامه یئنی شفق در خبری با تیتر "به زودی وارد عمل خواهیم شد" می نویسد، رجب طیب اردوغان اظهار داشت: "به زودی عملیات جدیدی برای نابودی تمام گروه‌های تروریستی در سوریه آغاز خواهیم کرد." رئیس جمهور ترکیه افزود: "برای نابودکردن تروریست‌ها وارد جودی، گابار و تندرک شده و هر آنچه لازم باشد علیه آنها انجام خواهیم داد. ترکیه از ابتدا در مسئله سوریه رویکرد اصولی داشته است."
روزنامه استار طی گزارشی با عنوان "کالین: کسی انتظار نداشته باشد که ترکیه به سازمان تروریستی ضمانت دهد" می نویسد، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه خشنودی ترکیه از تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه را بر زبان آورده و گفت: "ترکیه اجازه نخواهد داد روند خروج آمریکا از سوریه تبدیل به فرصتی برای گروه‌های تروریستی پ.ی.د/ی.پ.گ و غیره شود." کالین در زمینه عملیات در شرق فرات گفت: "ترکیه بیش از دیگر کشورها در زمینه تامید امنیت مالی و جانی غیرنظامیان و کردها حساسیت نشان می دهد. ولی کسی از ترکیه انتظار نداشته باشد که به سازمان تروریستی ضمانت دهیم. انتظار نداشته باشند که به هر دلیلی به این سازمان مشروعیت ببخشیم." 

"هماهنگی کامل با روس ها" تیتر خبری است که روزنامه صباح در شماره امروز خود منتشر کرده است. در این خبر می خوانیم، ترکیه در خلال سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده  آمریکا به آنکارا، گامی استراتژیک با مسکو برداشت. نیروهای مسلح ترکیه، با روس ها خط ویژه سرباز به سرباز را تاسیس کرد. با این خط که به منظور برقراری تماس منظم و هماهنگی بیشتر در منطقه تاسیس شده، مکانیزم همکاری آغاز بکار کرد. 

روزنامه خبرترک طی گزارشی با عنوان "کشف ژن عامل مرض سل" می نویسد، یک کنسرسیوم بین المللی که پروفسور تایفون اوزچلیک نیز در بین آنها وجود داشت موفق به کشف ژن TYK2 که سبب از بین رفتن مقاومت بدن در برابر میکروب مرض سل می شود شدند. 

و روزنامه وطن می نویسد: "ترویا رکورد بیشترین گردشگر در 10 سال اخیر را شکست." بر اساس این خبر، شهر باستانی ترویا واقع در چاناک قلعه که با تمدنی 5 هزار ساله در سال 1998 در لیست میراث فرهنگی سازمان یونسکو به ثبت رسیده، در طول سال 2018 با میزبانی از 531 هزار و 530 گردشگر، رکورد ده سال اخیر را شکست. 

 

 خبرهای مرتبط