مطبوعات ترکیه سه شنبه 8 دسامبر 2019

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه سه شنبه 8 دسامبر 2019

 

روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "کشف عنصر غیرزمینی در آیدین" نوشته است: فردی به اسم رومی چاتیک کاش در شهرستان دیدیم استان آیدین، اعلام کرد، روی یکی از 5 سنگ آسمانی که در ماه سپتامبر کشف کرده فیگور حیوان و انسان وجود دارد. این شخص، سنگهای آسمانی را در دانشگاه سوتچو امام در شهر قهرمان ماراش مورد بررسی قرار داد. در نتیجه این بررسی ها مشخص شد که از 26 عنصری که این سنگها از آن تشکیل یافته اند، 6 عنصر به کره زمین تعلق ندارد. رومی چاتیک کاش با اشاره به اینکه بررسی ویژگی های یکی از این تکه سنگ های آسمانی بسیار جالب توجه بوده است گفت: از این سنگ عکس گرفتم و هنگام زوم کردن روی عکس متوجه فیگور انسان و حیوان بر روی آن شدم.

"میزان صادرات در ربع اول سال 5.4 پوئن افزایش یافت" تیتر گزارشی است که روزنامه صباح در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، وزارت اقتصاد ترکیه نتایج نظر سنجی مربوط به انتظارات تجارت خارجی که با هدف مشخص کردن انتظارات شرکت های معروف صادرکننده در ترکیه انجام شده را اعلام کرد. بر این اساس، شاخص انتظارات صادرات که در چهارمین ربع سال 2018، 111.6 اعلام شده بود، در ربع اول سال 2019، 5.4 امتیاز افزایش یافته و با ارتقاء به سطح 117، 4.5 پوئن در سال افزایش یافته است. شاخص انتظارات واردات نیز که در ربع چهارم سال 2018، 100.1 اعلام شده بود در ربع اول سال 2019، 5.4 پوئن کاهش یافته و با تنزل به سطح 94.7، 20.3 پوئن در سال کاهش یافته است.

روزنامه خبرترک در گزارشی با تیتر "افزایش صادرات فولاد " مینویسد، تولید فولاد خام در ترکیه، در دوره های ژانویه تا نوامبر سال 2018، در مقایسه با دوره مشابه یک سال قبل، با 0.5 درصد افزایش به 34.4 میلیون تن بالغ گردید. در این دوره صادرات تولیدات فولاد، از نظر مقدار با 19.2 درصد افزایش به 19.9 میلیون تن و از نظر ارزش نیز با 33 درصد افزایش به 16 میلیارد دلار بالغ شد.

"گردشگری دریایی در آلمان معرفی خواهد شد" تیتر گزارشی است که روزنامه استار در شماره امروز خود به اطلاع خوانندگانش رسانده است. در این گزارش میخوانیم: فرصت ها و زیبایی های گردشگری دریایی ترکیه در کشور آلمان معرفی خواهد شد. در بزرگترین نمایشگاه دریانوردی اروپا که با حضور حدود دو هزار شرکت کننده از 90 کشور و 250 هزار بازدید کننده در روزهای بین 19 تا 27 ژانویه در شهر دوسلدورف آلمان برگزار خواهد شد، ترکیه نیز حضور خواهد داشت. در این نمایشگاه دو غرفه برای معرفی انواع ورزش های دریایی و گردشگری غواصی به ترکیه اختصاص داده خواهد شد. با معرفی صنعت گردشگری دریایی ترکیه در کشور آلمان، رونق توریسم کشتی های کروز و افزایش گردشگران این صنعت از 2 میلیون به 5 میلیون طی سالهای آینده مد نظر قرار داده شده است.

و روزنامه حریت در گزارشی با تیتر "دریاچه گوک پینار؛ آکواریوم طبیعی ترکیه" نوشته است، دریاچه گوک پینار در شهرگورون از توابع استان سیواس، که با رنگ فیروزه ای اش به عنوان یک آکواریوم طبیعی شناخته میشود، با بارش برف زیبایی توصیف ناپذیری به خود گرفته است. این دریاچه که در 147 کیلومتری مرکز شهر واقع شده، از تعداد زیادی بازدیدکننده میزبانی میکند. گوک پینار که با آب شفاف و مناظر بی نظیرش بازدید کنندگان را مجذوب خود میکند، در بین یکی از مکان هایی شناخته میشود که مورد ترجیح عکاسان طبیعت قرار میگیرد. این دریاچه که 187 متر عمق دارد، بیش از همه مورد توجه غواصان قرار میگیرد. رنگ فیروزه ای این دریاچه و زیبایی های طبیعی آن سبب شده تا در همه فصول سال با استقبال وسیع بازدید کنندگان مواجه شود.خبرهای مرتبط