مطبوعات ترکیه دوشنبه 7 ژانویه 2019

مروری بر اخبار و گزارشات منتشر شده در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه دوشنبه 7 ژانویه 2019

روزنامه استار در گزارشی با عنوان "توجه جهان به دیدار اردوغان و پوتین جلب شده است" مینویسد، انتظار میرود، اولین دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در سال 2019، همین ماه برگزار شود. در چارچوب دیداری که اردوغان و پوتین در ماه ژانویه در جریان سفر به روسیه برگزار خواهند کرد، تصمیمات مهمی در زمینه موضوعات مختلف از جمله مسئله سوریه، خریداری سامانه های دفاع هوایی اس -400 و دیگر مسائل منطقه ای اتخاذ خواهد شد.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "درخواست مردم منبج از ترکیه؛ ما را به دست اسد نسپارید" مینویسد، سوریه ای ها که با ظلم و ستم سازمان تروریستی ی پ گ / پ ک ک تحت حمایت ایالات متحده آمریکا و رژیم اسد مجبور به ترک سرزمین های خود شده اند، برای آغاز عملیات ترکیه در این منطقه روز شماری میکنند. انسانهای مظلومی که از بسیاری از نقاط سوریه به ترکیه پناه آورده اند میگویند: "اسد نقش بازی میکند، اگر وارد منبج شود، مرتکب قتل عام بزرگی در آنجا خواهد شد. " آندسته از مردم منطقه که به ترکیه پناه آورده اند، بیصبرانه در انتظار بازگشت به وطن پاکسازی شده شان هستند.

"رکورد بی سابقه در طول دوره جمهوریت در بخش خودروسازی" تیتر گزارشی است که روزنامه صباح در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، میزان صادرات بخش خودروسازی در ترکیه سال گذشته، در مقایسه با یک سال قبل، با 11 درصد افزایش، 31.6 میلیارد دلار اعلام شده و با این رقم رکورد بی سابقه ای در طول تاریخ جمهوریت شکسته شده است. این بخش که سال گذشته نیز رکورد زده بود، برای سیزدهمین بار قهرمان بیشترین میزان صادرات شده است.

روزنامه خبرترک در گزارشی با عنوان "هیجان اولین پرواز مستقیم آنکارا به رم" نوشته است، خطوط هوایی ترکیه، پس از گذشت 60 سال برای اولین بار امروز، به اولین پرواز مستقیم بین آنکارا و رم تحقق خواهد بخشید. علاوه بر این در ماه ژانویه پرواز های مستقیم از پایتخت ترکیه به پایتخت های انگلستان و گرجستان نیز راه اندازی خواهند شد. ترکیش ایرلاینز در تاریخ نهم ژانویه به لندن و 18 ژانویه نیز به تفلیس پرواز مستقیم خواهد داشت.

و روزنامه وطن در گزارشی با عنوان "قیمت نجومی برای فوتبالیست ترک" نوشته است، باشگاه لیورپول اقدامات لازمه برای ترانسفرعبدالکبیر اومور فوتبالیست 19 ساله تیم ترابزون اسپور که در عین حال در بین ورزشکاران مهم و محبوب اونال قهرمان سرمربی این تیم قرار دارد، را آغاز کرده است. به گزارش میرور، لیورپول که در 21 دیدار در چارچوب لیگ برتر انگلستان، با 54 امتیاز صدرنشین شده است، تصمیم به پرداخت 27 میلیون استرلینگ جهت ترانسفر عبدالکریم اومور گرفته است. در این گزارش از عبدالکریم اومور به عنوان بهترین فوتبالیست جوان ترک نام برده شده است.خبرهای مرتبط