مطبوعات ترکیه جمعه چهارم ژانویه 2019

مروری بر مطبوعات امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه چهارم ژانویه 2019

روزنامه خبر ترک در خبری با تیتر "اردوغان رئیس جمهور ترکیه، با صالح رئیس جمهور عراق دیدار کرد." نوشته است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز طی مراسمی رسمی از برهم صالح رئیس جمهور عراق که دیروز برای انجام دیدارهای رسمی به ترکیه آمد، استقبال کرد.  اردوغان در جلسه مطبوعاتی که پس از انجام دیدارهای دو جانبه و دیدار میان هیئتها، تشکیل داد، اظهار داشت: "ترکیه برای بازسازی و ساخت دوباره عراق، آماده هر گونه کمکی میباشد. برای انجام پروژه های زیر ساختی و در راس آنها ساخت دوباره مکانهایی که تخریب شده اند، آماده ایم. در تجارت دوجانبه، سال گذشته رکورد 16 میلیارد دلاری را شکستیم. هم اکنون باید این رکورد را به 20 میلیارد دلار برسانیم."

 

روزنامه وطن در خبری با تیتر "ترکیه و امریکا تمرین مشترکی در مدیترانه ترتیب دادند." نوشته است، وزرات دفاع ترکیه  در حساب توییتر خود اعلام داشت، تمرین مشترک دریایی میان ترکیه و آمریکا با شرکت ناوچه های غازی‌آنتپ و گمیلیک، یک فروند هلیکوپتر دریایی و دو فروند جنگنده اف-16 و همچنین ناوشکن یواس‌اس پورتر، روز سوم ژانویه 2019، در آب های بین المللی مدیترانه شرقی انجام پذیرفت.

 

"سخنان مهم آلبایراک وزیر خزانه داری و أمور مالی ترکیه"، نام تیتر خبری است که روزنامه وطن در شماره امروز خود درج کرده است. در این خبر آمده است، برات آلبایراک وزیر خزانه داری و أمور مالی ترکیه، طی ارزیابیهایش در خصوص ارقام تورم در کشور گفت: "در پایان سال، به همه اهداف خود رسیدیم."

 

روزنامه یئنی شافاک در خبری با تیتر "ارقام تورم اعلام گردید" نوشته است، سازمان آمار ترکیه، میزان تورم در ماه دسامبر سال 2018 را اعلام کرد. بر این اسا، تورم در ماه دسامبر به میان 0.40 درصد کاهش یافت و میزان تورم سالانه نیز به صورت 20.30 اعلام گردید.

 

و روزنامه صاباح طی گزارشی با تیتر "توسعه کیت ملی که مواد سرطان زا در مواد غذایی را مشخص میکند"، نوشته است، مصطفی وارناک وزیر صنایع و تکنولوژی ترکیه، اعلام داشت، کیت کنترل مواد غذایی که برای کنترل وجود مواد سرطان زا در مواد غذایی وارداتی مورد استفاده قرار میگیرد و "آفلامام" نام دارد، از سوی سازمان تحقیقات علمی و تکنولوژیکی ترکیه، توبیتاک، توسعه یافت.

 

 

 

 خبرهای مرتبط