مطبوعات ترکیه، چهارشنبه دوم ژانویه 2019

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، چهارشنبه دوم ژانویه 2019

روزنامه استار در خبری با تیتر "صادرکنندگان قصد شکستن دوباره رکورد را دارند" می نویسد، ارقام صادرات که سهم بزرگی در رشد اقتصادی سال گذشته داشت، در چهارم ژانویه اعلام خواهد شد. بر اساس انتظارات، این ارقام به 157.6 میلیارد دلار یعنی ارقام صادراتی سال 2014 که در تاریخ جمهوریت رکورد محسوب می شود  نزدیک خواهد بود. صادرات ترکیه در طول 11 ماه سال 2018 به میزان 154.2 میلیارد دلار بود. در دوازد ه ماه اخیر صادرات با افزایشی 7.8 درصدی به سطح رکورد 168.1 میلیارد دلاری رسید. صادرکنندگان ترکیه نیز قصد تکرار این رکورد در سال 2019 را دارند. هدف برنامه جدید اقتصادی از ارقام صادرات، 192 میلیارد دلار است. 

روزنامه حریت می نویسد، کایا دمیر ار مدیر انجمن سرمایه گذاران و کارفرمایان رستوران، اظهار داشت، به عنوان بخش خوراک از صندوق توسعه توریزم که افزایش بودجه معرفی 30 میلیون دلاری امسال به 5 برابر را مورد هدف قرار داده، حمایت می کنیم. دمیر ار با تاکید بر اهمیت  رستوران های لوکس و با کیفیت ترک در خارج از کشور، گفت: توریزم ترکیه با بخش خوراک گامی جهش گونه برخواهد داشت. دمیر ار غذاهای لذیذ ترکیه در نمایشگاه های توریزم، مد، هنر و اتومبیل در خارج از کشور به بهترین شکل معرفی خواهد شد. 

روزنامه یئنی شفق طی گزارشی با عنوان "رکورد توریست ها در آنتالیا" می نویسد، شمار توریست هایی که در سال 2018 به آنتالیا سفر کرده اند، با 13 میلیون و 642 هزار نفر به حد رکورد رسید. شمار توریست های خارجی که در سال 2018 به آنتالیا آمده اند در مقایسه با سال قبل 31 درصد افزایش داشته است. در سال 2018، 4 میلیون و 801 هزار توریست روس به این شهر سفر کرده اند. شمار توریست های روس نسبت به سال قبل آن 26.47 درصد افزایش داشت. دومین کشوری که بیشترین توریست را به ترکیه فرستاده، کشور آلمان است. در طول سال 2018، 2 میلیون و 317 هزار گردشگر آلمانی به آنتالیا سفر کرده است. 

"شهرت جهانی موزه فتح بورسا" تیتر خبری است که روزنامه صباح  در شماره امروز به اطلاع خوانندگانش رسانده است. در این خبر می خوانیم، موزه فتح پانورامای بورسا که یکی از پروژه های شهرداری عثمان غازی بورسا است، یکی از آثار غرور آفرین ترکیه است. موزه فتح علیرغم اینکه جدیدا افتتاح شده، از هم اینک در صدر مکان های پرطرفدار در بورسا قرار گرفته است. این موزه از 110 هزار گردشگر از ترکیه و 45 کشور مختلف میزبانی کرده است. موزه پانوراما 1236 فتح که حماسه فتح بورسا را به شکل سه بعدی به تصوری می کشد، بزرگترین موزه پارنورامیک جهان می باشد. 

و روزنامه خبرترک می نویسد: "یوفا نام دو فوتبالیست ترک را در لیست خود قرار داد". بر اساس این خبر لیست 50 استعداد جوان که در سال 2019 خواهند درخشید، از سوی یوفا منتشر شد. در لیست مذکور که در سایت اینترنتی رسمی یوفا منتشر شد، نام دو فوتبالیست از ترکیه نیز قید شده است. اوزان کاباک، 18 ساله با پرفرمانس موفقیت آمیزش در گالاتاسارای و مریح دمیرال، 20 ساله که پس از درخشش در تیم آیتمیز آلانیا اسپور به تیم ملی فوتبال ترکیه دعوت شد، در لیست 50 ستاره جوان یوفا جای گرفتند. 

 خبرهای مرتبط