مطبوعات ترکیه دوشنبه 31 دسامبر 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه دوشنبه 31 دسامبر 2018

روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "اردوغان و مرکل تلفنی گفتگو کردند" مینویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تلفنی گفتگو کرد. بر اساس اطلاعیه منتشره از سوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه، در جریان این مکالمه تلفنی علاوه بر روابط دوجانبه تحولات واقع در سوریه، موضوعاتی نظیر موج مهاجرت به اروپا و مبارزه با تروریسم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. این دو رهبر در خصوص ارتباط نزدیک و مداوم، چه در زمینه نتایج نشست استانبول و چه در زمینه روند بعد از عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه، توافق کردند.

"اظهارات مهم وزیر دادگستری ترکیه" تیتر خبری است که روزنامه صباح در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، عبدالحمید گل وزیر دادگستری، در زمینه استرداد فتح الله گولن سرکرده ساختار دولت موازی سازمان تروریستی فتح الله گولن، اعلام کرد: به زودی دادستان ها و مقامات آمریکایی به ترکیه خواهند آمد. از ماه آینده، در چارچوب معاضدت قضایی مذاکراتی با آنها خواهیم داشت.

روزنامه وطن در گزارشی با عنوان "تعداد مشترکین تلفن همراه به مرز 81 میلیون رسید" نوشته است، محمت جاهید تورهان وزیر حمل و نقل و زیر ساخت ترکیه طی سخنانی اعلام کرد، تعداد مشترکین تلفن همراه که در انتهای سال گذشته 77.8 میلیون گزارش شده بود، در ربع سوم سال جاری به 80.6 میلیون افزایش یافته است. وزیر حمل و نقل و زیرساخت با اعلام گزارش مربوط به داده های سه ماهه بازار بخش ارتباطات الکترونیک در ترکیه گفت: این بخش به عملکرد رشد خود در سه ماهه سوم سال ادامه داده و این نیز به شاخص های این بخش منعکس شده است.

روزنامه حریت در گزارشی با تیتر "محبوبیت جیبیل تپه در بین توریستهای ایرانی" مینویسد، پیست اسکی جیبیل تپه، که در میان مراکز توریستی زمستانی ترکیه، از اهمیت بسزایی برخوردار است، از سوی گردشگران ایرانی، مورد توجه خاصی قرار میگیرد. این کوه با ارتفاع 2 هزار و 634 متری، میزبان توریستهای داخلی و خارجی بخصوص توریستهای ایرانی است. توریستهای ایرانی، از اسکی بر روی پیست طولانی که در میان جنگلهای سازی چام واقع شده است، لذت میبرند.

و روزنامه خبرترک در گزارشی با عنوان "اسباب بازی های دو هزار و 700 ساله فریجی ها " مینویسد، سه اسباب بازی 2 هزار و 700 ساله که از خاک پخته شده متعلق به دوره فریجی ها ساخته شده است، به عنوان یک اثر بی نظیر در موزه باستان شناسی شهر کوتاهیه در معرض نمایش قرار داده شده است. متین تورک توزون مدیر موزه کوتاهیه طی سخنانی اعلام کرد، اسباب بازی های فریجی در سال 1976 از سوی مردم شهر سیماو کشف و به موزه تحویل داده شده است. به گفته وی صخره های سنگی، یادواره ها، قبرها، کلیساها و دودکش های پریان متعلق به فریجی ها تا به امروز باقی مانده اند.خبرهای مرتبط