مطبوعات ترکیه جمعه 28 دسامبر 2018

مروری بر روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 28 دسامبر 2018

روزنامه خبر ترک در خبری با تیتر "اختاپوس سپر دفاع سایبری ترکیه، بیشتر به کار برده خواهد شد." نوشته است، راه حل امنیت سایبری ملی که در راستای سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، در دستور کار قرار گرفته است، با استفاده از اختاپوس، بیشتر خواهد شد. این سیستم که از سال 2016 تا کنون از سوی نیروهای مسلح ترکیه مورد استفاده قرار میگیرد، در سازمانها و ادارات دولتی و شهرداریها نیز مورد آزمایش قرار میگیرد. اختاپوس، با شرکت در رزمایش NATO CWIX طی روزهای 10 الی 29 ژوئن، موفق شد تا از همه سناریو های رزمایش امنیت سایبری، با موفقیت به پیروزی دست یابد.

روزنامه صاباح در خبری با تیتر "ترکیه دلیل عقب نشینی امریکا از سوریه"، نوشته است، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه تصمیم ایالات متحده امریکا در خصوص خروج سربازانش از سوریه را مورد ارزیابی قرار داد. وزیر امور خارجه ترکیه، گفت: "مهمترین دلیل عقب نشینی امریکا از سوریه، ترکیه میباشد. در نتیجه تصمیماتی که اتخاذ نمودیم، ایالات متحده امریکا، عقب نشینی نمود." هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، اعلام کرده بود که 2 هزار سرباز امریکایی که در سوریه مستقر میباشند، به کشور بازخواهند گشت. تصمیم واشنگتن برای سازمان تروریستی ی پ گ / پ ک ک که با کمکهای ایالات متحده امریکا، شمال سوریه را تحت کنترل گرفته است شوکه کننده بود.

"ترکیه اجازه نخواهد داد تا امریکا S400 ها را بررسی کند." تیتر خبری است در روزنامه یئنی شافاک. در این خبر آمده است، وزارت امورخارجه ترکیه ادعاهای مرتبط با اینکه ترکیه سیستمهای دفاع هوایی S-400 را که از روسیه خریداری کرده است، برای بررسی به امریکا خواهد داد را نقض کرد. منابع وزارت امور خارجه اعلام داشتند: "وزیرمان مولود چاووش اوغلو، به نمایندگان دیپلماتیک روسیه، ضمانت داد که هیچ دیداری در خصوص دادن فرصت بررسی سیستمهای دفاع هوایی S400 به امریکا، انجام نشده است."

روزنامه وطن طی گزارشی با تیتر "اندونزی سپاسگزار ترکیه" نوشته است، اندونزی از ترکیه که پس از سونامی به این کشور کمکهای انسانی ارسال کرده است، تشکر کرد. ریدوان کامیل فرماندار ایالت جاوای غربی، طی سخنانش از ترکیه که پس از سونامی در تنگه سوندا، کمکهای انسانی به اندونزی ارسال کرده است، تشکر کرد. کامیل، ابراز داشت که از سخاوتمندی و کمکهای ترکیه سپاسگذار میباشند.

و روزنامه استار در خبری با تیتر "ترکیه پس از 10 سال میتواند قدرتی مهم در فضا محسوب گردد." نوشته است، تل انبار رئیس مرکز تحقیقات انستیتوی هوانوردی و فضانوردی اسرائیل، ابراز داشت که ترکیه در خصوص فعالیتهای فضایی تبدیل به رهبر منطقه خواهد شد. وی با اظهار اینکه باور دارد ترکیه در خصوص فعالیتهای فضایی، بسیار تاثیر گذار خواهد بود، اعلام داشت، آژانس فضانوردی ملی ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهورترکیه رسما افتتاح شد، آنکارا قادر است تا مستقر سازی ماهواره ها را انجام دهد و طی 10 سال آینده به کشوری مهم در منطقه در بخش فضانوردی تبدیل خواهد شد.خبرهای مرتبط