مطبوعات ترکیه، چهارشنبه 26 دسامبر 2018

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، چهارشنبه 26 دسامبر 2018

روزنامه صباح در خبری با تیتر "بیانات اردوغان در رابطه با سوریه" می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت، آمریکا در رابطه با خارج کردن نیروهایش از سوریه، اقدامی که لازم بود را انجام می دهد. اردوغان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. رئیس جمهور ترکیه در پاسخ بخ سوالی در رابطه با خروج  نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: "آمریکا آنچه که باید را انجام می دهد. ولی سخنان امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه متفاوت بود. از اینرو سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را مد نظر قرار داده و به همکاری مان در این روند ادامه می دهیم." 

روزنامه خبرترک طی گزارشی با عنوان "چاووش اوغلو: اگر ترکیه بگوید که وارد سوریه خواهم شد، حتما چنین کاری خواهد کرد." می نویسد، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در رابطه با تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سوریه گفت: "اگر ترکیه  بگوید که  وارد سوری ه خواهم شد، حتما عملی خواهد کرد. در روند خروج نیروها با آمریکا هماهنگی خواهیم داشت." وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه این مسئله که چطور می توان جلوی خالی شدن  منطقه را گرفت، از سوی وزرای دفاع  ملی ونیروهای نظامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آمریکا در خصوص خروج ترکیه درخواستی از ما نداشته و  اگر چنین درخواستی باشد مسئله را ارزیابی خواهیم کرد.

"سخنان آکار وزیر دفاع ملی ترکیه در رابطه با عملیات" تیتر خبری است که روزنامه وطن در شماره امروز خود منتشر کرده است. در این خبر می خوانیم، خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه طی سخنانی در آنکارا اظهار داشت: «آمادگی برای انجام عملیات احتمالی در شرق فرات سوریه به منظور پاکسازی این منطقه از عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ انجام شده است. همه چیز برنامه‌ریزی شده و طبق نقشه و برنامه پیش می‌رود». آکار درباره نقشه راه منبج نیز تصریح کرد: «رایزنی گسترده و گفتگوی مسئولین نظامی ترکیه و آمریکا در این زمینه ادامه دارد. چند روز دیگر با آمریکایی‌ها دیدار خواهیم کرد. مسیر نقشه راه در چارچوب تصمیمات اتخاذ شده در بالاترین سطح تکمیل خواهد شد».

روزنامه حریت در خبری با تیتر "کشف فسیل های نه میلیون ساله در دنیزلی" می نویسد، در نتیجه تحقیقات انجام گرفته در دنیزلی، فسیل های متعلق به 14 حیوان مختلف که قدمت آنها بین 2 تا 9 میلیون سال تخمین زده می شود، کشف شد. دانشمندان سال آینده به تحقیق در رابطه با آثار و بقایای دایناسورهای متعلق به 65 میلیون سال قبل خواهند پرداخت. پروفسور جهاد آل چیچک عضو هیأت علمی بخش مهندسی ژئولوژیکی دانشکاه پاموک قلعه با اشاره به اینکه در پی تحقیقاتی که از سال گذشته آغاز شده موفق به کشف فسیل های جدیدی شده اند افزود، امیدوارم با این فعالیت ها اکتشافات جدیدی در رابطه با تاریخچه حیات بشر در آناتولی کسب کنیم.

و روزنامه استار طی گزارشی در صفحات فرهنگی خود می نویسد: در فعالیت های حفاری در کاخ حران در شهرستان حران شانلی اورفا که قدمتی 900 ساله دارد، بقایای یک حمام کشف شد. پروفسور محمد اونال سرپرست گروه حفاری بخش باستان شناسیدانشگاه حران اظهار داشت، با اکتشافات جدید، احتمال کشف بافت های بسیار مهمتر افزایش یافت. اونال افزود، انتظار می رود فعالیت های حفاری در قلعه تا ده سال دیگر نیز ادامه یابد. خبرهای مرتبط