مطبوعات ترکیه، ‌25 نوامبر سال 2019

مطبوعات ترکیه، ‌25 نوامبر سال 2019

مطبوعات ترکیه، ‌25 نوامبر سال 2019


روزنامه حریت از قول رییس جمهوری ترکیه نوشته است: اجازه نخواهیم داد مردم سوریه در چنگال پ.ی.د/پ.ک.ک بمانند.

به گزارش این روزنامه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم استخدام شهروندان معلول در نهاد‌های دولتی در مرکز فرهنگی و کنگره بش‌تپه آنکارا گفت: مسئله سوریه، نه درگیری بین عرب‌، کرد و ترکمن، بلکه آزادی و تمامیت ارضی این کشور است. اجازه نخواهیم داد مردم سوریه در چنگال پ.ی.د/پ.ک.ک بمانند. وی در ادامه سخنرانی خود همچنین اظهار داشت: تنها دلیل ظلم در سوریه، تقسیم مردم این کشور به شیعه، سنی، عرب، تُرک، ترکمن و کرد است. آنچه ظالم را موفق می‌سازد نه قدرت وی، بلکه ضعف طرف مقابل است.هدف ترکیه از حضور در سوریه، آزادی برادران کرد و عرب‌ است. همانطور که عرب‌های سوریه را تسلیم داعش نکرده‌ایم، کردهای این کشور را نیز به پ.ک.ک/ی.پ.گ نخواهیم سپرد . تاکنون حدود 300 هزار نفر با کمک ترکیه به مناطق امن در سوریه بازگشته‌اند. آنها به مناطق آزادشده توسط ترکیه رفته‌اند. سنجار را نیز همانند جرابلس و عفرین به منطقه امن تبدیل خواهیم کرد.

 

روزنامه صاباح اقدام به انتشار سخنان مهم وزیر أمور خارجه ترکیه در صفحه اول خود کرده است:

به گزارش این روزنامه مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در نشست بررسی سیاست خارجی ترکیه در آنکارا گفت: با آمریکا در مورد تکمیل نقشه راه منبج تا زمان خروج نیروهای این کشور از سوریه به توافق رسیدیم. خروج نظامیان آمریکا نباید به نفع گروه تروریستی و تجزیه‌طلب پ.ی.د/ی.پ.گ تمام شود. وی در ادامه این نشست همچنین اظهار داشت:ادامه حضور نیروهای فرانسه در سوریه برای دفاع از گروه تروریستی ی.پ.گ، نفعی برای طرفین نخواهد داشت. ترکیه از قدرت کامل برای انهدام گروه تروریستی داعش در سوریه برخوردار است چاووش اوغلو همچنین در مورد اظهارات نتانیاهو نخست زویر اسراییل نیز گفت: نتانیاهو پس از انکه متوجه شده است سوریه تقسیم نخواهد شد دچار نارامی شده است. وی به دنبال تجزیه سوریه است. با تروریستهای پ.ک.ک نزدیکی دارد. اما طرح انها نقش بر اب شده است. پ.ک.ک و نتانیاهو هر دو قاتل کودکان هستند.

 

روزنامه یئنی شافاک نوشته است که در خلال یک هفته 12 تروریست و از جمله یک سرکرده تروریستها از قدرت عمل ساقط شده ا ند.

به گزارش این روزنامه وزارت کشور ترکیه طی اطلاعیه‌ای از ادامه عملیات‌های ضد تروریستی نیروهای امنیتی در داخل کشور خبر داده و اعلام کرد: در بازه زمانی 17-24 دسامبر 2 هزار و 442 عملیات انجام شده و 12 تروریست از جمله یک سرکرده گروه تروریستی پ.ک.ک از پای درآمدند. در این اطلاعیه همچنین آمده است: طی این مدت 192 نفر به ظن همکاری با گروه تجزیه‌طلب پ.ک.ک، 17 نفر به اتهام ارتباط با تروریست‌ های داعش و 450 نفر دیگر نیز به ظن ارتباط با فرقه تروریستی فتو بازداشت شدند. همچنین 15 نفر به ظن ارتباط با گروه های چپگرای افراطی، 347 نفر در رابطه با مهاجرت غیرقانونی و 3 هزار و 306 تن دیگر نیز در راستای مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر دستگیر شدند. هفت تروریست پ.ک.ک از جمله یکی از سرکردگان آن که در فهرست خاکستری تروریست های تحت تعقیب ترکیه قرار داشتند، سالم دستگیر شدند و 4 تن دیگر نیز خود را تسلیم نیروهای امنیتی کردند. یک تروریست دیگر در جریان درگیری با نیروهای امنیتی به هلاکت رسید.

 

 

روزنامه استار از تامین امنیت خطوط لوله نفت و گاز در ترکیه از طریق پهپادها خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، تامین امنیت خطوط لوله نفت و گاز در ترکیه از طریق سیستم امنیتی جدیدی که برپایه پرواز پهپادها استوار شده است تامین می شود. این سیستم با فلیمبردای شبانه روزی و بدون توقف، تاسیسات مذکور را از خطر تروریستها و سارقین حفاظت خواهد کرد. در همین رابطه فاتح دونمز وزیر انرژی ترکیه گفته است که سیستم های بومی صنایع دفاعی از امنیت انرژی ترکیه نیز محافظت خواهند کرد.

 

به گزارش روزنامه خبر تورک توریستهای انگلیسی اقدام به رزرو زودرس هتلها در ترکیه کرده ا ند.

به گزارش این روزنامه در شمار رزرواسیون توریستهای انگلیسی برای هتلهای مارماریس در سال 2016 درحدود 35 درصد افزایش مشاهده می شود. هتلداران از روند روبه افزایش توریستهای انگلیسی خوشحالند و پیش بینی می کنند که این درصد با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد.

 

 خبرهای مرتبط