مطبوعات ترکیه دوشنبه 24 دسامبر 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه دوشنبه 24 دسامبر 2018

روزنامه حریت در گزارشی با تیتر "سخنرانی اردوغان در منطقه آرناووت کوی" نوشته است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه طی سخنرانی در مراسم افتتاحیه جمعی چندین پروژه‌ در منطقه آرناووت کوی استانبول به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شدیدا واکنش نشان داد. اردوغان خطاب به نخست وزیر اسرائیل گفت:" این بار به بیراهه زدی، اردوغان صدای مظلومان است و تو صدای ظالمان و رهبر دولت تروریستی هستی. تو ظالم هستی."

"واکنش ابراهیم کالین و عمر چلیک به نتانیاهو" تیتر گزارشی است که روزنامه ینی شفق در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که ترکیه را در قبرس اشغالگر خوانده و اظهارات اتهام آمیزی را در مورد عملیات های ضد ترور اینکشور ایراد کرده بود گفت: "تحقیقاتی که در اسرائیل علیه نتانیاهو در جریان است نتانیاهو را به دردسر انداخته است و اکنون تلاش می‌کند افکار عمومی را از این موضوع منحرف کند. ولی سخت در اشتباه است. او هرگز قادر به سرپوش گذاشتن بر سیاستهای اشغالگرایانه و ظالمانه خود نخواهد شد. آنان نمی توانند رئیس جمهور ترکیه را ساکت کنند." عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه نیز اظهار داشت، "گمان میکند که میتواند با متهم کردن رئیس جمهور و ارتش مان حقایق را مخفی کند."

روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "عملیات هوایی در قندیل و حاکورک" نوشته است: در جریان عملیات هوایی روز گذشته در مناطق قندیل و حاکورک در شمال عراق، 6 تررویست که در تدارک ترتیب حمله به پایگاه های نظامی بودند، از پای درآورده شدند. در جریان این حملات هوایی، غار و پناهگاه های متعلق به سازمان تروریستی منهدم گردید.

روزنامه استار در گزارشی با تیتر "نیروی دریای قهرمان در فعالیتهای آموزشی در آبهای بین المللی شرق مدیترانه شرکت کرد" مینویسد، در اطلاعیه منتشره از حساب رسمی توییتر وزارت دفاع ملی، به شرکت یک ناوچه و هلی کوپتر دریایی متعلق به نیروی دریایی قهرمان ترکیه، در فعالیت های آموزشی در آب های بین المللی دریای مدیترانه تاکید شده است. بر اساس این اطلاعیه، با حضور ناوچه TCG گیرسون و هلی کوپتر دریایی  متعلق به نیروی دریایی ترکیه و همچنین کشتی FS ACONIT متعلق به نیروی دریایی فرانسه، در تاریخ 21 دسامبر 2018، آموزش های دریایی در آبهای بین المللی در دریای مدیترانه به مورد اجرا درآمده است.

و روزنامه خبرترک در گزارشی با تیتر "شمار توریست های خارجی آنتالیا پس از گذشت چهار سال از استانبول فراتر رفت" مینویسد: شهر آنتالیا که در سالهای بین 2000-2014 در صدر فهرست شهرهای دارای بیشترین تعداد توریست، جای گرفته بود، در سال 2014 جای خود به استانبول داد. رجب یاووز رئیس کارگروه گردشگری شورای شهر آنتالیا طی سخنانی اعلام کرد بر اساس ارقام رسمی، از پایان ماه اکتبر امسال، تعداد توریست های خارجی بازدید کننده از این شهر از مرز 12.5 میلیون فراتر رفته است. در حالی که این تعداد در استانبول 11 میلیون و 340 هزار نفر گزارش شده است.   خبرهای مرتبط