مطبوعات ترکیه جمعه 21 دسامبر 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 21 دسامبر 2018

روزنامه حریت در گزارشی با تیتر "گام های مهمی خواهیم برداشت" نوشته است، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روسای جمهور ترکیه و ایران، روز گذشته در پی دیدار در مجتمع ریاست جمهوری یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک ترتیب دادند. اردوغان طی سخنانی اعلام کرد، در زمینه تحقق اهداف مشترک مان مصمم هستیم. گام های بسیار مهمی وجود دارد که ترکیه و ایران میتوانند در راستای پایان بخشی به درگیری ها در منطقه بردارند.

روزنامه ینی شفق در گزارشی به نقل از حلوصی آکار نوشته است: اکنون نوبت به منبج و شرق رود فرات رسیده است

بر اساس گزارش این روزنامه، حلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه اعلام کرد، تروریست‌های منسوب به سازمان تروریستی YPG/PKK که اقدام به حفر تونل در شرق فرات کرده اند بدانند که به وقتش در همان گودال‌ها دفن خواهند شد. آکار همزمان با روز ملی قطر در بازدید از مقر فرماندهی مشترک نیروهای تركیه و قطر در دوحه، اظهار داشت: نیروهای مسلح ترکیه در سال 2017 عملیات سپر فرات و در سال 2018 نیز عملیات شاخه زیتون را با موفقیت به انجام رساندند و اکنون نوبت به شرق فرات رسیده است.

روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "موشک ملی موسوم به "بورا" مواضع را اینگونه هدف قرار داد" مینویسد، تصاویر مربوط به شلیک آزمایشی موشک ملی ترکیه موسوم به بورا منتشر شد. اسماعیل دمیر رئیس سازمان صنایع دفاعی ضمن انتشار این تصاویر اعلام کرد، موشک بورا به اهداف موجود در فاصله 280 کیلومتری با هدف گیری دقیق اصابت کرد.

"توریست ها به ترکیه، کوبا و امریکا متمایل شده اند" تیتر گزارشی است که روزنامه خبرترک در شمار امروز خود منتشر کرده است. در این خبر میخوانیم، روزنامه انگلیسی تایمز با انتشار گزارشی اعلام کرد که در پی مباحثات مربوط به برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، توریست ها برای گذراندن تعطیلات سال آینده به کشورهای ترکیه، کوبا و آمریکا متمایل شده اند. به گزارش این روزنامه، رزرواسیون ها جهت سفر به ترکیه و آفریقا نزدیک به 50 درصد افزایش یافته و میزان تقاضا جهت خرید بلیط هواپیما به مقصد آمریکا، کوبا و مکزیک نیز افزایش یافته است.

و روزنامه استار در گزارشی با عنوان "احتمال ثبت ایزنیک در فهرست میراث فرهنیگ یونسکو" نوشته است، باستان شناسان مامور در وزارت امور فرهنگ آلمان، بررسی هایی را در شهر باستانی و معروف ایزنیک در استان بورسا به عمل می آورند. این باستان شناسان تحقیقاتی را در پل تاریخی و 500 هزار ساله روم متعلق به دوره سلطنت امپراتور روم ژوستینیوس اول نیز به پیش میبرند. Karen Sperling باستان شناس در این زمینه گفت در صورت مرمت آثار تاریخی نظیر این پل، احتمال ثبت نام شهر ازنیک در فهرست میراث فرهنگی یونسکو بسیار بالاست.خبرهای مرتبط