مطبوعات ترکیه؛ 19 نوامبر سال 2018

مطبوعات ترکیه؛ 19 نوامبر سال 2018

مطبوعات ترکیه؛ 19 نوامبر سال 2018

 

روزنامه صباح از سفر قریب الوقوع وزیر خارجه ترکیه به آمریکا و دیدار با همتای آمریکایی اش خبر داد است.

به گزارش این روزنامه مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در جمع نمایندگان نهادهای تُرک در سرکنسولگری کشور در نیویورک اعلام کرد: بیستم نوامبر در دیدار با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن به بررسی روابط دوجانبه خواهیم پرداخت وی در ادامه گفت:‌ روابط دوجانبه روزهای پر تنشی را پشت سر می‌گذارد، همه در پی آن بودند که موضوع را به مسئله کشیش برانسون ارتباط داده یا محدود به این مسائل کنند اما روابط ما را دو موضوع دیگر به تنش کشاند. یکی از آنها حمایت آمریکا از ی.پ.گ/پ.پ.ک در سوریه بود. ضرورت این همکاری علی‌رغم آگاهی بر ماهیت این گروه و پذیرش آن اشتباه بزرگی است. وزیر امورخارجه ترکیه خاطر نشان کرد: دومین مورد مربوط به عدم پاسخ به درخواست استرداد فتح الله گولن سرکرده گروه تروریستی فتو به کشور است که تنش‌های جدی در روابط را در پی داشته است. در هر دو خصوص نه تنها صد در صد که هزار درصد حق با ترکیه است. چاووش اوغلو همچنین تصریح کرد: سازمان اف بی آی اخیرا تحقیقات علیه تخلفات عامل کودتای خونین 15 جولای را در آمریکا آغاز کرده است.

 

روزنامه حریت نوشت که وزیر دفاع ترکیه در کانادا با رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش این روزنامه خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه که به منظور شرکت در اجلاس امنیت بین المللی هالیفکس به کانادا سفر کرده است، با ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیدار و گفتگو کرد. آکار در این دیدار، مراتب ناراحتی ترکیه از حضور تروریستهای ی.پ.گ در شمال سوریه و همکاری سربازان آمریکایی با آنها را اعلام کرد. وی گفت: گروه تروریستی ی.پ.گ به نیروهای امنیتی ترکیه حمله می کند و از سوی دیگر باعث مرگ انسانهای بی گناه می شود. به همین دلیل همکاری سربازان کشوری که شریک استراتژیک ما در منطقه است، با این گروه تروریستی به هیچ وجه قابل قبول نیست. آکار در ادامه ابراز امیدواری کرد که آمریکایی ها در روزهای آینده متوجه این اشتباه خود شده و مرتکب آن نشوند. وزیر دفاع ترکیه همچنین درباره عکس سربازان آمریکایی در کنار تروریست‌های ی.پ.گ گفت: در مورد عدم تکرار چنین اقدامات تحریک کننده و غیر قابل قبول هشدار دادیم.انتظار ما از ایالات متحده این است تا روابط خود با ی.پ.گ که هیچ فرقی با گروه تروریستی پ.ک.ک ندارد را قطع کند.

 

روزنامه وطن به سخنان وزیر انرژی روسیه در مورد روابط اقتصادی میان این کشور با ترکیه جای داده است.

به گزارش این روزنامه الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه، با صدور بیانیه ای مهم  در مورد روابط اقتصادی میان روسیه و ترکیه گفته است که پروژه هایی مانند جریان ترک اساس کار فعالیتهای اقتصادی ما را تشکیل خواهد داد. وی همچنین در زمینه سال گردشگری پیش روی افزوده است: امسال در رابطه با شمار گردشگران روس در ترکیه رکورد خواهیم شکست.

 

به گزارش روزنامه یئنی شافاک نورولوژیست ترک موفقیت بسیار بزرگی کسب کرده است.

به گزارش این روزنامه دکتر علی ارتورک که در آلمان در لابراتوار دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان فعالیت می کند موفق شده تا ضریب سختی بدن موش را از طریق روشی که وی آنرا شفافیت دیسکو  (DISCO Transparency)نام نهاده در حد ماده پلاستیک سخت کند. در چنین شرایطی امکان بررسی میکروسکوپیک بیماریهایی چون زوال عقل، فلج، دیابت و سرطان راحتتر شده و با جزپیات بیشتری انجام می شود. فعالیت علمی این دانشمند ترک در مجله انجمن نورولوگهای شهر سن دیاگوی آمریکا و همچنین در برخی مجلات علمی دیگر چون نیچر منتشر شده است.

 

روزنامه خبر تورک از برد تاریخی جان اونجو خبر داه تاست.

به گزارش این روزنامه، ورزشکار 15 ساله ترک، در آخرین مرحله از مسابقات Moto3  درValencia Gran Prix   به عنوان جوانترین رقیب رقابتها، موفق به کسب برترین جایزه این مسابقات شده و عنوان قهرمانی را کسب کرده است.

 خبرهای مرتبط