مطبوعات ترکیه 14 سپتامبر 2018

مطبوعات ترکیه 14 سپتامبر 2018

مطبوعات ترکیه 14 سپتامبر 2018

روزنامه یئنی شفق در خبری با عنوان "قرارداد 2 میلیارد دلاری بین ترکیه و قزاقستان" می نویسد:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست مشترک خبری پس از دیدار با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان گفت: مذاکرات جامع و مفیدی صورت گرفت. در این دیدار پنج قرارداد همکاری نیز به امضا رسید. همچنین مسائل دوجانبه در زمینه های مختلف به ویژه موضوعات اقتصادی، تجاری، فرهنگی و آموزشی را به طور همه جانبه مورد بررسی قرار دادیم. برای گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه در تمام زمینه‌ها در دوره پیش رو تلاش های فشرده تری صورت خواهد گرفت. در این دیدار توافق بر سر همکاری پیرامون شورای ترک در کنار همکاری های دو جانبه با قزاقستان را بار دیگر تایید کردیم. نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان نیز از گسترش هر چه بیشتر روابط با ترکیه ابراز خشنودی کرده و هدف دو کشور را توسعه هر چه بیشتر روابط عنوان کرد.

روزنامه وطن در خبری با عنوان "پرواز مشترک هواپیماهای جنگنده ترکیه – آذربایجان" می نویسد:

رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان با عنوان "شاهین توراز 2018" که در تاریخ 3 سپتامبر در سومین پایگاه شکاری قونیه آغاز شده، ادامه دارد. دو جنگنده MiG-29 و سه هواپیمای جنگنده Su-25 متعلق به نیروی هوایی آذربایجان به همراه هواپیماهای جنگنده F-16 نیروی هوایی ترکیه بر اساس برنامه آموزشی پرواز تاکتیکی به طور مشترک در ارتفاع مشخصی به پرواز درآمدند. براساس سناریوی از پیش تعیین شده در این پرواز مشترک، اهداف زمینی و پدافند هوایی دشمن مورد هدف قرار گرفت. این رزمایش روز جمعه، 14 سپتامبر به پایان خواهد رسید.

روزنامه استار در خبری با عنوان "ترکیه می تواند هر هفته یک فروند پهپاد مسلح تولید نماید" می نویسد:

حالوک بایراکتار مدیر کل شرکت بایکار تولید کننده هواپیماهای بدون سرنشین با ایراد سخنرانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صنایع دفاع هوایی و فضانوردی در استانبول، گفت: حدود 10 سال پیش آمریکایی ها حتی حاضر نبودند به ما پهپادهای مسلح بفروشند. اما در حال حاضر ترکیه می تواند هر هفته یک فروند پهپاد مسلح تولید نماید. ما در سایه حمایت از تکنولوژی داخلی توانستیم به این امر تحقق ببخشیم.

روزنامه حریت در خبری با عنوان "تعداد پروازها در فرودگاه دریایی رکورد شکست" می نویسد:

تعداد مسافرین فرودگاه  اردو - گیرسون که از طریق پر کردن دریا بر سطح آن ایجاد شده و از این نظر اولین در ترکیه و اروپا و دومین در سطح جهان می باشد، از مرز 2 میلیون و 800 هزار نفر فراتر رفت. تعداد مسافرین این فرودگاه که در 22 مه 2015 مورد بهره برداری قرار گرفت با انجام 21 هزار و 549 پرواز در 3 سال گذشته به بیش از 2 میلیون و 825 هزار و 569 مسافر رسید. تعداد این مسافرین بیش از دو برابر جمعیت اردو - گیرسون است و پیش بینی می شود که این تعداد تا پایان سال به 3 میلیون نفر افزایش یابد.

روزنامه خبرتورک در خبری با عنوان "استقبال بی سابقه از جنگیز اؤندر در رم" می نویسد:

جنگیز اؤندر  فوتبالیست ملی پوش ترکیه که در باشگاه ایتالیایی بازی می کند، با امضای پیراهن جدید این باشگاه با هواداران تیم دیدار کرد. تعداد زیادی از هوادارن تیم اعم از زن و مرد و پیر و جوان جهت دیدار با جنگیز اؤندر به محل امضا آمده و پس از خرید پیراهن تیم و گرفتن امضا از جنگیز اؤندر با وی عکس یادگاری گرفتند. گفتنی است در فیلم تبلیغاتی این باشگاه که به معرفی پیراهن جدید تیم می پرداز، به جنگیز اؤندر نیز جای داده شده است.خبرهای مرتبط