مطبوعات ترکیه چهارشنبه 12 سپتامبر 2018

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: حمله به ادلب به روند سیاسی ضربه خواهد زد

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 12 سپتامبر 2018

روزنامه استار طی گزارشی با عنوان " حمله به ادلب به روند سیاسی ضربه خواهد زد " می نویسد، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پی نشست شورای وزیران، طی سخنانی از افکار عمومی جهان، کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای منطقه دعوت کرد تا جهت متوقف ساختن حملات احتمالی بر علیه ادلب به طور هماهنگ با یکدیگر حرکت کنند.  

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری گفت: حمله بر علیه ادلب قبل از هر چیز زیر روند سیاسی که تاکنون ادامه یافته دینامیت کار خواهد گذاشت. این وضعیت منجر به مسائل جدی ناشی از عدم اعتماد خواهد شد.

کالین اظهار داشت از کلیه طرفین مسئله سوریه  انتظار داریم تا طی روزهای آینده از موضعی سازنده پیروی کنند.

روزنامه خبرترک طی گزارشی به نقل از مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نوشته است، پیشنهاد ترکیه در مورد موضوع ادلب واضح و آشکار می باشد.

براساس این گزارش، مولود چاووش اوغلو وزیر أمور خارجه ترکیه در پی اجلاس وزرای أمور خارجه کشورهای ترکیه، رومانی و لهستان در بخارست پایتخت رومانی به همراه وزرای أمور خارجه رومانی و لهستان مصاحبه مطبوعاتی مشترکی ترتیب داد.

مولود چاووش اوغلو ضمن تاکید بر اینکه وضعیت موجود در سوریه به همه مربوط می شود گفت : با کشورهای همفکر در این زمینه همکاری می کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه، حملات در ادلب در موازات رژیم اسد از سوی روسیه نیز ادامه دارد گفت : پیشنهاد ما در این زمینه واضح و روشن است. حملات به ادلب متوقف شود. برای پایان بخشی به موجودیت گروههای تروریستی همه با هم تلاش کنیم و متحد شویم.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " واکنش وزارت خارجه به امریکا " می نویسد، حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه اظهار داشت، تصمیم  آمریکا در جهت بستن نمایندگی سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن نشان می دهد که بی طرفی خود در روند صلح خاورمیانه را از دست داده است. آکسوی گفت، ترکیه به طرفداری از مردم فلسطین در دعوی محق اش و حمایت از تلاش های بین المللی برای یافتن یک راه حل پایدار و عادلانه به مسئله فلسطین ادامه خواهد داد.

روزنامه وطن در گزارشی با عنوان " پرچم دیوآسای ترکیه در مرز سوریه " می نویسد، بر روی تپه ای در شهرستان جیلان پینار استان شانلی اورفا در مرز سوریه، پرچم 150 مترمربعی ترکیه به اهتزاز در آورده شد. شهرداری جیلان پینار بمناسبت اهتزاز پرچم ترکیه تا ارتفاع 50 متری، در تپه ای در نزدیکیهای محله ازبک مراسم ویژه ای ترتیب داد. در این مراسم مندرس آتیلا شهردار جیلان پینار، خالد شیمشک رئیس دفتر شهرستانی حزب عدالت و توسعه، اعضای مجلس شهرداری و تعداد کثیری از شهروندان شرکت جستند.

و روزنامه صباح در گزارشی نوشته است، هلی کوپتر ملی " تی 625 " ترکیه سطح پیشرفت صنایع هوانوردی و دفاعی ترکیه را در معرض دید گذاشت. در این چهارچوب تولید اولیه موتور مرکزی که قلب این سیستم را تشکیل می دهد، به پایان رسیده و مرحله روشن کردن موتور با موفقیت انجام گرفت.خبرهای مرتبط