مطبوعات ترکیه سه شنبه 11 سپتامبر 2018

واکنش وزارت خارجه ترکیه علیه یونان

مطبوعات ترکیه سه شنبه 11 سپتامبر 2018

روزنامه وطن طی گزارشی با عنوان " واکنش وزارت خارجه ترکیه علیه یونان " می نویسد، ترکیه از یونان خواستار پایان دادن به موضع خود در رابطه با مفتی های منتخب اقلیت ترک در تراس غرب گردید. حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه طی سخنانی اظهار داشت، نگرانیهای اقلیت ترک تراس غرب را درک کرده و در آن سهیم می باشیم. یونان بایستی مفتی های منتخب اقلیت ترک تراس غرب را برسمیت شناخته و به موضع منفی خود در رابطه با این موضوع پایان بدهد. انتظار داریم که تنظیمات حکومت آتن با در نظر گرفتن خواسته های اقلیت ها انجام بگیرد.

روزنامه حریت طی گزارشی تحت عنوان " ارقام رشد سه ماهه دوم سال اعلام شد " می نویسد، بنا به اعلام مرکز آمار ترکیه «توئیک»، اقتصاد کشور با توجه به شاخص زنجیره ای حجم تولید ناخالص، در سه ماهه دوم سال نسبت به همین دوره از سال گذشته 5.2 درصد رشد کرده است.

بر اساس آمار اعلام شده، پیش بینی تولید ناخالص داخلی کشور با توجه به روش تولید در قیمت های فعلی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 20.4 افزایش یافته و به 884 میلیارد و 4 میلیون و 260 لیر رسید. 

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " ارزیابی رشد اقتصادی از سوی برات آلبایراک " می نویسد، برات آلبایراک وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه در ارزیابی رشد اقتصادی سه ماهه دوم سال اظهار داشت، ارقام رشد در سه ماهه دوم، نشانگر آغاز روند توازن اقتصادی می باشد. آلبایراک با اشاره براینکه، شاخص های اولیه نشانگر آشکارتر شدن کاهش تقاضای داخلی با آغاز از سه ماهه سوم می باشد، گفت، هدف اولویت دار مبارزه با کسری معاملات جاری و نرخ تورم می باشد.

روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان " رکورد 9 سال اخیر در صادرات کشمش " می نویسد، صادرات کشمش ترکیه در فصل 2018 – 2017 در سطح 279 هزار 343 تن به ارزش 452 میلیون و 498 هزار دلار تحقق یافت. بدین ترتیب صادرات کشمش از 8 درصد به 11 درصد افزایش یافت.

و روزنامه استار در گزارشی با عنوان " کشف کانون های 800 ساله آهی گری در تپه فرهنگی قلعه " می نویسد، در چهارچوب حفریات باستانشناسی در تپه فرهنگی قلعه واقع در کئرشهیر کانون های آهی گری مورد استفاده در دوره های سلجوقی و عثمانی کشف شده است. قدیمیترین این کانون ها وبه 800 سال پیش تعلق دارد.خبرهای مرتبط