مطبوعات ترکیه جمعه هفتم سپتامبر 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه هفتم سپتامبر 2018

روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "بودجه صنایع دفاعی از مرز 10 میلیارد لیر فراتر رفت" نوشته است: شرکت های وابسته به بنیاد تقویت نیروهای مسلح ترکیه که در عین حال به عنوان لوکوموتیو صنایع دفاعی شناخته میشوند، با عملکرد سال گذشته شان به بودجه 10.5 میلیارد لیری دست یافتند. افزایش میزان صادرات سیستم و تولیدات منحصر به فرد، ملی و نوآورانه، نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه عرصه صنعت در ترکیه و در راس صنایع دفاعی ایفا میکند. شرکت های صنایع دفاعی ترکیه در بین صد شرکت بزرگ صنایع دفاعی در جهان جای دارند.

"یکی از معدود مکان های توریستی محبوب ترکیه که وقتی کسی به آن سفر میکند، میخواهد دوباره به آنجا برود " تیتر گزارشی است که روزنامه حریت در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، غار آلتین بشیک در شهر عبرادی آنتالیا که از بزرگترین دریاچه زیر زمینی در ترکیه و سومین دریاچه بزرگ زیرزمینی در کل جهان برخوردار است، در هر فصل سال مورد توجه چشمگیر گردشگران خارجی و داخلی قرار میگیرد. رنگ تورکوآز و یا همان فیروزه ای این دریاچه که به علت آب معدنی موجود در آن ایجاد شده، به همراه نوری که به داخل این غار نفوذ میکند، نورپردازی بی نظیری را پدید می آورد. در این غار که در ارتفاع 450 متری از سطح دریا واقع شده، میتوان با قایق در امتداد طول 400 متری دریاچه زیرزمینی آن گردش کرد.

روزنامه وطن در گزارشی با عنوان "سفر گردشگران آلمانی به ترکیه افزایش خواهد یافت" نوشته است، در هفت ماه اول سال جاری در مقایسه با سال گذشته، 2 میلیون و 321 هزار توریست آلمانی به ترکیه سفر کردند. در همین راستا شرکت های معروف گردشگری آلمانی مژده مسافرت توریست های بیشتر آلمانی به ترکیه را دادند. Matthias Lange مدیر شرکت مطالعاتی Trevo Trend در این رابطه گفت:"ترکیه کشور جذابی است و در میزان رزرواسیون های فوری به این کشور افزایش قید شده است. انتظار تقاضای صد درصدی توریست های آلمانی جهت سفر به ترکیه طی هفته های آتی را داریم.

روزنامه استار در گزارشی با تیتر "تکنوفست اولین فستیوال هوانوردی، فضایی و فن آوری ترکیه" نوشته است: تکنوفست که اولین ستیوال هوانوردی، فضایی و فن آوری در کشور ترکیه به شمار میرود، روزهای بین 20 الی 23 سپتامبر در فرودگاه جدید استانبول برگزار خواهد شد. در چارچوب این برنامه، مسابقات تکنولوژِیکی، نمایشات هوانوردی، سمینارها، نشست بین المللی کارآفرینی و دیگر برنامه ها برگزار خواهد شد. مسابقات این فستیوال در 12 بخش مختلف از جمله " تکنولوژی های مفید برای انسان، خودروهای بدون سرنشین، ماکت هواپیما، سیستم های بدون سرنشین زیردریایی، رباتیک فاتح 1453، روباتاکسی، هوش مصنوعی، راکت، خودروهای بدون سرنشین (İHA)، خودروهای بدون سرنشین زمینی، ماکت ماهواره و جنگنده برگزار خواهد شد.

و روزنامه صباح در گزارشی با تیتر "شمار مسافرین فرودگاه ها در ماه آگوست افزایش یافت" نوشته است، شمار مسافرین خطوط هوایی ترکیه، در ماه آگوست، با سالانه 4.8 درصد افزایش به 22.8 میلیون نفر افزایش یافت. تعداد مسافرین خارجی نیز در همین دوره 10.8 درصد افزایش یافت. شمار مسافرین در دوره ژانویه تا آگوست با 12.5 درصد افزایش به 143.2 میلیون نفر بالغ شد.خبرهای مرتبط