مطبوعات ترکیه سه شنبه 4 سپتامبر 2018

مروری بر روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه سه شنبه 4 سپتامبر 2018

روزنامه یئنی شافاک در خبری با تیتر "شمارش معکوس برای آغاز تکنوفست استانبول آغاز شد" نوشته است، تکنوفست استانبول در راستای اهداف "حمله تکنولوژی ملی" طی روزهای 20 الی 23 سپتامبر، در فرودگاه جدید استانبول که بزرگترین فرودگاه جهان میباشد، انجام خواهد شد. تکنوفست استانبول که اولین فستیوال هوانوردی، فضانوردی و تکنولوژیکی ترکیه میباشد، در کنار بزرگترین مسابقات تکنولوژیکی تاریخ ترکیه، نمایشهای هوانوردی، سمینارها، اجلاس توسعه بین المللی و فعالیتهای مختلفی را برای بازدید کنندگان به همراه خواهد داشت.

 

روزنامه خبرترک در خبری با تیتر "شرکت باربری ترکیش، تعداد نقاطی که به آنها سفر میکند را به 85 افزایش داد" نوشته است، شرکت باربری هوایی ترکیش که در میان شرکتهای باربری جهان، بالاترین رشد را دارد، پایتخت روآندا و عمان را به نقاط پروازش افزود. بدین ترتیب تعداد نقاطی که این شرکت پرواز میکند، به 85 رسید.

 

روزنامه استار در خبری با تیتر "ترکیه و روسیه توافقنامه های کشاورزی امضا خواهند کرد." نوشته است، ترکیه و روسیه روز 5 سپتامبر طی نشستی که در CNR Expo استانبول برگزار خواهد شد، توافقنامه هایی امضا خواهند کرد. پس از نمایشگاه "Food İstanbul"  مجمع روابط اقتصادی خارجی، در چهارچوب شورای کاری ترکیه – روسیه اجلاسی با شرکت نمایندگان بخشهای پوشاک، فولاد – آهن، مواد غذایی، مبلمان، کشاوری و مکانیک از دو کشور که طی آن فرصتهای کاری و سرمایه گذاری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، ترتیب خواهد داد. در چهارچوب این برنامه، چند توافقنامه در بخش کشاورزی نیز میان دو کشور امضا خواهد شد.

"گردشگران به پاموک کاله میروند" تیتر خبری در روزنامه صاباح میباشد. در این خبر آمده است، استخر کلئوپاترا در پاموک کاله که بهشت سفید دنیزلی میباشد و 60 سال پس از میلاد بر اثر زمین لرزه ای که به میان آمده است تشکیل شده و بنا به روایتی کلئوپاترا ملکه مصر در آن حمام میکرده است، مورد توجه گردشگران میباشد. گردشگران که در میان  بقایای تاریخی موجود در داخل این استخر باستانی، شنا میکنند، از این آب که گفته میشود شفابخش میباشد، لذت میبرند. این استخر تاریخی که به نام "استخر زیبایی کلئوپاترا" نیز شناخته میشود، از سوی گردشگران داخلی و خارجی که در پی یافتن شفای بیماریهایشان میباشند، بسیار مورد توجه است. در برخی از روایات گفته میشود که حضرت مریم در حین سفر به افسوس، چشمانش را که بیمار شده بود در این آب شسته و شفا یافته است.

و روزنامه حریت طی گزارشی با تیتر "وان دام هنرپیشه مشهور فیلمهای اکشن، از ترکیه تقدیر کرد" نوشته است، ژان کلود وان دام که برای داوری در یکی از مراسمهای اهدای جوایز فیلم به آنتالیای ترکیه آمده است، تفکراتش در رابطه با ترکیه را بیان کرد. وی گفت: "مردم ترکیه بسیار بی ریا و صادق هستند." او در رابطه با غذاهای ترکیه نیز گفت: "خارق العاده! در اینجا به قدری غذاهای خوش طعم ترکیه را خورده ام که نمی دانم کدامین را تعریف کنم ولی غذای تاس کباب بسیار عالی بود." وان دام همچنین ابراز داشت که در آینده قصد دارد وارد بخش پوشاک با ترکیه نیز بشود.خبرهای مرتبط