مطبوعات ترکیه جمعه 16 آگوست 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 16 آگوست 2018

روزنامه وطن در گزارشی با تیتر "افزایش تقاضای لیر ترک از سوی انگلیسی ها" نوشته است: در پی اظهارات حاکان بین باشگیل مدیرکل آک بانک مبنی بر افزایش تقاضای لیر ترک در بازارهای خارجی، خبر مهمی از انگلستان دریافت شد. روزنامه گاردین طی گزارشی نوشت که موجودی لیر ترک در صندوق ICE یکی از بزرگترین شرکت های خدمات ارزی اینکشور، به اتمام رسیده است. این شرکت با انتشار یک اطلاعیه اینترنتی اعلام کرد که میزان خرید لیر در مقایسه با ماه گذشته 24 درصد افزایش یافته است.

روزنامه صباح به نقل از مارک فابر سرمایه گذار مشهور نوشت: اکنون زمان سرمایه گذاری در ترکیه است

مارک فابر سرمایه گذار مشهور که با پیش بینی هایش در خصوص بحران در بازارهای مالی بین المللی شناخته میشود، اعلام کرد که جنگ تجاری آغاز شده از سوی آمریکا در جهان میتواند نتایج مخربی به همراه داشته باشد. وی گفت: جنگ های تجاری دیوانگیست. هم اکنون دوره ای را طی میکنیم که سرعت رشد اقتصادی جهانی کند شده است. فابر با اشاره به جذابیت خرید سهام ترک در شرایط فعلی، اعلام کرد، مقداری سهام ترک خریداری خواهم کرد. به عقیده من اکنون وقت سرمایه گذاری اوراق بهادار ترکیه فرا رسیده است.  

روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "جنگ تجاری با ترکیه منجر به سقوط بورس آمریکا شد." مینویسد: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که بر علیه ترکیه جنگ اقتصادی آغاز کرده است، منجر به سقوط بورس آمریکا شد. سی ان ان اینترنشنال در گزارشی اعلام کرد که جنگ تجاری با ترکیه منجر به سقوط بورس آمریکا شد. سی ان ان اینترنشنال در یک برنامه خبری تحلیلی که با اجرای Fadi Hakura پخش شد، اعلام شد که غرب، تاوان سنگینی را به خاطر از دست دادن ترکیه پس خواهد داد.

"سهولت دریافت ویزای روسیه" تیتر گزارشی است که روزنامه استار در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، طی سخنانی در دهمین کنفرانس سفرا در رابطه با سهولت دریافت ویزای روسیه گفت: ویزای بازرگانان و گذرنامه های رسمی لغو میشود. در خصوص سفر بدون ویزای بازرگانان و رانندگان کامیون‌های ترکیه به روسیه به توافق اولیه رسیدیم. چاووش اوغلو همچنین در خصوص لغو کامل ویزای روسیه اظهار امیدواری کرد.

و روزنامه خبرترک در گزارشی با عنوان "افزایش فروش ملک به خارجیان در ماه جولای " نوشته است: میزان فروش ملک به خارجیان در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، با 65.5 درصد افزایش به 2 هزار و 858 دستگاه بالغ شده است. در فهرست مربوط به فروش خانه به خارجیان در ماه جولای 2018، استانبول با 956 دستگاه صدرنشین شده است. در پی استانبول، به ترتیب آنتالیا با 641، بورسا با 176، یالووا با 167 و ساکاریا با 132 ملک در این لیست جای گرفته اند.  گفتنی است که در ماه جولای بیش از همه عراقی ها، ایرانی ها، سعودی ها، روس ها و کویتی ها اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده اند.خبرهای مرتبط