مطبوعات ترکیه جمعه 10 آگوست 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 10 آگوست 2018

روزنامه خبرترک در گزارشی با تیتر "درخواست سازمان ملل متحد از ترکیه" مینویسد، یان اگلاند، مشاور امور سوریه در سازمان ملل اعلام کرد که میلیون ها غیرنظامی در شهر ادلب سوریه در معرض خطر قرار دارند. اگلاند اظهار داشت که برای جلوگیری از هر نوع درگیری احتمالی در ادلب، ترکیه، روسیه و ایران با یگدیگر همکاری خواهند کرد. وی همچنین تاکید کرد که در صورت نیاز از ترکیه درخواست همکاری شده و از دولت آنکارا خواسته خواهد شد تا درهای خود را به روی غیرنظامیانی که از درگیری ها فرار میکنند، باز کند.  

"تاریخ اولین پرواز از فرودگاه جدید استانبول مشخص شد" تیتر گزارشی است که روزنامه حریت در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، تاریخ و مسیر اولین پرواز از فرودگاه جدید استانبول، مشخص شد. امور حمل و نقل به این فرودگاه که 95 درصد از مراحل احداث آن تکمیل شده است، در تاریخ 29 اکتبر آغاز خواهد شد. اولین پرواز از فرودگاه جدید استانبول در تاریخ 31 اکتبر 2018 راس ساعت 14:00 از استانبول به آنکارا صورت خواهد گرفت. اولین پروازهای خارجی از این فرودگاه نیز به مقصد جمهوری ترک قبرس شمالی و کشور آذربایجان انجام خواهد شد.

روزنامه صباح در گزارشی با عنوان "جهش بزرگ ترکیش ایرلاینز" مینویسد، بر اساس داده های مربوط به ترافیک هوایی ماه های ژانویه تا جولای 2018 که در پلاتفرم آگاهی سازی شرکت خطوط هوایی ترکیه جای گرفته است، مجموع تعداد مسافرین دوره ژانویه تا جولای سال 2017 که 37.5 میلیون نفر ثبت شده است، در دوره مشابه سال جاری با 15.2 درصد افزایش به 43.2 میلیون نفر افزایش یافته است. افزایش شمار مسافرین داخلی 17 درصد و تعداد مسافرین پروازهای خارجی نیز 13.8 درصد ثبت شده است.

روزنامه استار در گزارشی با عنوان "همکاری صنایع دفاعی و آسلسان در زمینه پروژه SOJ " نوشته است، سیستم جدیدی به سیستم دفاعی ملی و داخلی ترکیه افزوده شد. مابین اداره کل صنایع دفاعی و شرکت صنایع دفاعی ترکیه (آسلسان)، قرارداد مربوط به پروژه SOJ (توانایی تعرض الکترونیک و پشتیبانی الکترونیک هوایی کنترل از راه دور) به امضا رسید. بر اساس این قرارداد، تا سال 2023، 4 فروند هواپیمای جنگی ویژه الکترونیک به ناوگان نیروی هوایی ترکیه افزوده خواهد شد. هواپیمایی هایی که با این سیستم یکپارچه میشود، در دوره های جنگ به عنوان سلاح و در مواقع صلح نیز به عنوان یک عنصر بازدارنده مورد استفاده قرار میگیرند. در سایه این سیستم نیروی هوایی ترکیه از قدرت بسیار مهمی برخوردار خواهد شد.

و روزنامه ینی شفق در گزارشی با تیتر "اشیای زینتی قدیمی ترین عاشق های دنیا" نوشته است، در جریان حفاری هایی که با هدف نجات صد ایلیسو در شهر دارگچیت استان ماردین انجام میگیرد، از داخل یک قبر متعلق به سال 8 هزار و 200 قبل از میلاد، اشیای زینتی متعلق به یک زوج عاشق و معشوق کشف گردید. گردنبندی که بر روی اسکلت زن و مرد عاشق در این قبر کشف شد در موزه ماردین در معرض نمایش قرار داده شده است.خبرهای مرتبط