مطبوعات ترکیه دوشنبه 6 آگوست 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه دوشنبه 6 آگوست 2018

روزنامه وطن در گزارشی با تیتر "واکنش وزیر امور خارجه به یونان" مینویسد، حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه، به رد درخواست استرداد تورگوت کایا عضو حزب کمونیست/ مارکسیست – لنینیست در ترکیه که نامش در لیست تروریست های تحت پیگرد قرار دارد، توسط استاوروس کونتونیس وزیر دادگستری یونان، واکنش نشان داد. آکسوی گفت: "صدور حکم رد توسط وزیر دادگستری یونان در مورد درخواست استرداد تورگوت کایا، تروریستی که اینترپل جهت دستگیری وی بولتن قرمز منتشر کرده، نشان میدهد که هیچ تغییری در مواضع سابق دولت یونان در قبال ترکیه ایجاد نشده است. "

روزنامه خبرترک در گزارشی با تیتر "تکجان طرح عمل جدید مربوط به تجارت را اعلام کرد" نوشته است: روحسار پکجان وزیر تجارت اعلام کرد که ترکیه به جهش خود در زمینه صادرات ادامه خواهد داد. پکجان همچنین گفت: با استراتژی های موثر و مختص کشورها وارد بازارهای جدید خواهیم شد. در همین راستا به بازارهای چین، آمریکای لاتین، هندوستان، مکزیک و آفریقا متمایل خواهیم شد.

"صادرات بخش اتوموتیو ترکیه در ماه جولای افزایش یافت" تیتر گزارشی است که روزنامه استار در شماره امروز خود منتشر کرد. بر اساس گزارش این روزنامه، صادرات صنایع خودروسازی در ماه جولای در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با 13.8 درصد افزایش، به 2 میلیارد و 765 میلیون دلار بالغ شد. صادرات خودروهای سواری نیز در دوره ژانویه تا جولای در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با 7 درصد افزایش به 7 میلیارد و 662 میلیون دلار بالغ گردید. صادرات صنایع جنبی خودروسازی 22 درصد، خودروهای موتوری ویژه حمل و نقل وسائل خانه 15 درصد و صادرات اتوبوس، مینی بوس و میدی بوس نیز 6 درصد افزایش یافت.

روزنامه حریت در گزارشی با تیتر "سریع ترین ورزشکار زنی که از دریای مانش عبور کرد" نوشته است، بنگیسو آوجی شناگر ترک، موفق شد با عبور از دریای مانش که انگلستان را از فرانسه جدا کرده است، عنوان سریع ترین زن ترک را به خود اختصاص دهد. آوجی که در ساحل شهر Dover انگلستان وارد آب شده بود، پس از 11 ساعت و 29 دقیقه به ساحل Cap Gris Nez در فرانسه رسید. در آبی که دمای آن بین 14 تا 17 درجه متغییر است، 36 ساعت بدون وقفه به شنا کردن ادامه داد.

روزنامه صباح در گزارشی با عنوان "اولین اتوبوس الکتریکی ترکیه در هاجتبه ارائه خدمت خواهد کرد" مینویسد، اولین اتوبوس الکتریکی صد در صد داخلی دارای ویژگی شارژ سریع، به دانشجویان دانشگاه هاجتپه در آنکارا ارائه خدمت خواهد کرد. این اتوبوس الکتریکی دوستدار محیط زیست، به جای سوخت فسیلی با یک منبع انرژی پایدار یعنی برق کار میکند.  خبرهای مرتبط