مطبوعات ترکیه جمعه 13 جولای 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه جمعه 13 جولای 2018

روزنامه صباح در گزارشی با تیتر " دونالد ترامپ به اردوغان مرد برنده گفت" نوشته است، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک  و هنگام دست دادن با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت: "این هم مرد برنده " و در ادامه افزود: "مردی که به راحت ترین و بهترین شکل با او تفاهم دارم. او را دوست میدارم. "

روزنامه استار در گزارشی با عنوان "اولین رئیس مجلس دوره جدید" نوشته است: بینالی ییلدیریم که نامش به عنوان آخرین نخست وزیر ترکیه در تاریخ ثبت شده است، با کسب 335 رای، به عنوان اولین رئیس مجلس ملی ترکیه در دوره جدید انتخاب شد.

"ناوگان غول پیکر در بخش حمل و نقل" تیتر گزارشی است که روزنامه وطن در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، شرکت خطوط هوایی ترکیه که با 324 هواپیمای مسافری بری اش از یکی از بزرگترین ناوگان های بزرگ جهان برخوردار است، در بخش حمل و نقل نیز گسترش خواهد یافت. تا پایان سال جاری 3 هواپیمای باری به بنیه ترکیش کارگو افزوده خواهد شد. در همین راستا نیز تعداد هواپیماهای موجود در این ناوگان به 22 فروند افزایش خواهد یافت.

روزنامه حریت در گزارشی با عنوان "آلمانی ها هرگز از ازمیر دست برنخواهند داشت" مینویسد، بر اساس گزارش گردشگری مربوط به نیمه اول سال 2018، تعداد توریست هایی که طی سه سال اخیر به ازمیر سفر کرده اند، افزایش یافته است. همانند سال گذشته امسال نیز آلمانی ها در صدر توریست هایی جای گرفتند که بیش از بقیه به ازمیر سفر کرده اند. در بین ماههای ژانویه تا می 76 هزار 415 آلمانی، از مکانهای تاریخی و گردشگری شهر ازمیر بازدید کرده اند.

و روزنامه ینی شفق در گزارشی با عنوان "کشف دانشمندان ترک در راستای کاهش مهلت تشخیص بیماریهای ژنتیکی " نوشته است: دکتر حسین اونای دانشیار و عضو هیات علمی گروه ژنتیک پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه اژه، سامانه ای داخلی سریع و ارزان را برای غربالگری ژنتیکی نوزادان کشف کرده است. هدف از ساخت این سیستم که از یک کیت تشخیص و نرم افزار تشکیل شده و تماما با امکانات داخلی تهیه شده است، تشخیص بیماری های ژنتیکی در نوزادان و درمان بسیاری از بیماری های مرگبار عنوان شده است.   خبرهای مرتبط