مطبوعات ترکیه 24 می 2018

مروری بر روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه 24 می 2018

روزنامه صاباح طی گزارشی با تیتر "دعوت اردوغان از شهروندان برای جلوگیری از خرید ارز"، به ارزیابیهای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص نوسانات موجود در قیمت ارز جای داده است. در این خبر آمده است، اردوغان طی سخنرانی اش در برنامه افطاری که در مجتمع ریاست جمهوری ترتیب داده بود، گفت: "من خطاب به همه شهروندانم میگویم، لطفا ارز داخلی خود را به ارز خارجی تبدیل نکنید." اردوغان افزود: "با پول خودمان حرکت نماییم. ملی بودن، محلی بودن و وطن پرستی به همین معناست. اگر از ارز خود حمایت نماییم، آینده برای ما متفاوت تر خواهد شد. ترکیه که تا به امروز مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشته است، با کمک پروردگار و حمایت ملتمان، از پس این مسئله نیز بر خواهد آمد."

 

روزنامه استار در خبری با تیتری از سخنان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اینکه "نوسانات در قیمت ارز، با واقعیتهای اقتصاد ترکیه متناسب نیست"، نوشته است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که نوسانات موجود در قیمت ارز، به هیچ عنوان با حقایق اقتصاد ترکیه، مطابقت ندارد. وی گفت: "ترکیه سال گذشته رشدی 7.4 درصدی داشته است و کشوری است که هنوز هم به این رشد ادامه میدهد. صادراتمان در پایان ماه آوریل، فراتر از 161 میلیارد دلار بود. چنین به نظر میرسد که این میزان در پایان سال فراتر از 170 میلیارد دلار باشد. در بخش گردشگری، میزبان بیش از 40 میلیون توریست بوده ایم و وارد فصلی پر برکت  که انتظار درآمدی 30 میلیارد دلاری از آن را داریم، شده ایم. بانکهای کشورمان دارای قدرت سرمایه ای قوی به میزان دو برابر سازمانهای معادل در امریکا و اروپا میباشند. یافتن دلیل افزایش قیمت ارزهای خارجی در کشورمان در یک چنین جوی، باید به خوبی مورد تحلیل قرار گیرد."

 

روزنامه وطن طی گزارشی با تیتر "ترکیه گامهای عظیمی در بخش انرژی برمیدارد" نوشته است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که مسائل موجود در دستور کار را در برنامه زنده ای که از کانال تی آر تی پخش شد، ارزیابی نمود، دررابطه با گامهایی که ترکیه در بخش انرژی بر داشته است، اطلاعاتی ارائه کرد. وی با تاکید بر اینکه چاههای حفاری جدیدی در شهر حکاری آغاز به کار خواهند کرد، در رابطه با انرژی هسته ای، ابراز داشت که فعالیتهای تاسیس پایگاه هسته ای آک کویو در مرسین ادامه داشته و یک پایگاه هسته ای جدید دیگر نیز تاسیس خواهد شد. اردوغان با اظهار اینکه به پروژه های انرژی پاک اولویت میدهند، تاکید کرد که توسط خط لوله گاز تاناپ، گاز طبیعی آذربایجان را از طریق ترکیه به اروپا منتقل خواهند نمود. رئیس جمهور ترکیه همچنین ضمن ابراز انیکه ترکیه در رابطه با انرژی باد، در نقطه بسیار خوبی میباشد، اعلام داشت که گامی مهم به میزان هزار مگاوات در بخش انرژی خورشیدی، در قونیه برداشته ایم.

 

"ترکیه، ترجیح گردشگران ایرانی برای مسافرت" تیتر خبری است که روزنامه یئنی شافاک منتشر کرده است. در این خبر آمده است، انتظار میرود گردشگران بسیاری از ایران که ایالات متحده امریکا به تازگی از توافقنامه هسته ای با این کشور خارج شده و تصمیم به اتخاذ تحریماتی علیه آن گرفته است، به ترکیه بیاید. گردشگران که طی سال 2017، میزبان 2.5 میلیون گردشگر ایرانی بوده اند، بر این باورند که ایرانیان به دلیل تحریمات موجود از سوی ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا، قادر به سفر به این کشورها نبوده و به همین دلیل ترکیه را ترجیح میدهند. انتظار میرود گردشگران ایرانی که 35 الی 40 درصد بیشتر از گردشگران غربی خرج میکنند، طی دوره آتی، سفر بسیاری به ترکیه انجام دهند. گفتنی است ایران با 738 هزار تن، در رده اول لیست کشورهایی که در سه ماه اول سال جاری بیشترین سفر به ترکیه را داشته اند، قرار دارد.

 

و روزنامه خبر ترک در خبری با تیتر "بشیکتاش تیمی که بالاترین ارزش را در اروپا به دست اورده است میباشد." نوشته است، تیم بشیکتاش که طی دو سال قبل، به طور پی در پی قهرمان شده و در دو سال اخیر، با رقابتهایی که در اروپا انجام داده است، درآمدی قابل توجه داشته است، باشگاهی است که بیشترین رشد در میان تیمهای اروپایی را از آن خود کرده است. شرکت ارزیابی و مشاوره مشهور جهان، KPMG Football bench mark، در گزارشی که هر سال حاضر میکند، 32 تیم فوتبال با ارزش اروپا را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، تیم بشیکتاش با ارزشی به میزان 52 درصد، پر ارزشترین تیم لیگ سوپر ترکیه بوده است.خبرهای مرتبط