مطبوعات ترکیه، چهارشنبه 16 می 2018

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، چهارشنبه 16 می 2018

روزنامه صباح در خبری با تیتر "اردوغان: دست های نتانیاهو به خود فلسطینیان آغشته است" می نویسد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با انتشار پیامی از طریق حساب توییتری خود نوشت: "دست‌های نتانیاهو به خون فلسطینی ‌ها آغشته است و این مساله را نمی‌تواند با حمله به ترکیه پنهان کند". اردوغان افزود: "نتانیاهو نخست وزیر کشوری است که مدت 60 سال است که سرزمین مردم بی‌دفاع فلسطین را علیرغم احکام سازمان ملل تحت اشغال خود در آورده است". رئیس جمهور ترکیه همچنین تصریح کرد: اگر درس انسانیت می‌خواهید «ده فرمان» را بخوانید. گفتنی است روز گذشته در پی تیراندازی نیروهای اسرائیلی به تظاهرکنندگان فلسطینی در مرز نوار غزه 61 فلسطینی شهید و بیش از 2770 نفر دیگر زخمی شدند.

روزنامه حریت طی گزارشی با عنوان "ضربه به روند صلح" می نویسد، بنعلی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه طی سخنانی در آنکارا اظهار داشت: "انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، گامی خرابکارانه در روند صلح است و غیر قابل قبول می باشد. این تصمیم از نظر ما اعتباری ندارد. افتتاح سفارت آمریکا در روزی که خود مسلمانان بر زمین ریخته شد، در تاریخ به ثبت رسید."  ییلدیریم در ادامه افزود، این گلوله ها، گلوله هایی هستند که به وجدان انسانیت شلیک شده اند. ما انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس را بعنوان ضربه ای علیه صلح مشاهده می کنیم. اسرائیل را تلعین کرده و امریکا را نیز که به صلح منطقه ضربه زده است، محکوم می کنیم.

"رئیس جمهور سابق تونس: اعراب در زمینه مسئله قدس، ترکیه را الگو قرار دهند." تیتر خبری است که روزنامه استار در شماره  امروز خود منتشر کرده است. در این خبر می خوانیم، منصف مرزوقی رئیس جمهور سابق تونس طی یک نشست خبری در استانبول درباره قتل بیش از 60 فلسطینی توسط نظامیان اسرائیل در نوار غزه گفت: "دولت های عربی باید رویکردی قاطع داشته باشند و ترکیه را برای خود الگو قرار دهند."  وی با قدردانی از واکنش سریع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و مردم ترکیه به کشتار فلسطینی‌ها توسط سربازان اسرائیل گفت: "دولت های عربی به دلیل همکاریشان با اسرائیل سکوت را اختیار کرده اند. می خواهم از وزیر خارجه بحرین بپرسم که کی واکنش نشان خواهید داد؟ همین سوالم را به عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز متوجه می کنم. مصر تاحال نوار غزه را در محاصره قرار داده است." او با اشاره به اینکه ترکیه برای شهدای فلسطین سه روز عزای ملی اعلام کرده است، از دولت های عربی خواسته تا در واکنش به کشته شدن فلسطینی ها در حمله اخیر نظامیان اسرائیل، سفرای خود در تل آویو را فرا خوانند. مرزوقی در پایان دولت های عربی را به قطع روابط با اسرائیل فراخواند.

روزنامه وطن طی گزارشی با عنوان "به ترکیه می آیند" می نویسد، آژانس گردشگری فدرال روسیه Rosturizm، اعلام کرد، 52.3 در صد گردشگران این کشور برای گذراندن تعطیلات جشن روز جهانی کارگر و روز پیروزی (اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم) در ماه مارس، ترکیه را برگزیده‌اند. ورود توریست های روس به آنتالیا در چهار ماه اول سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 60 درصد افزایش یافته است انتظار می رود امسال حدود 6 میلیون روس از ترکیه بازدید کند. براساس آمار سال 2017، ترکیه محبوب‌ترین مقصد تعطیلات خارجی روس‌ها بوده و 4.7 میلیون نفر به کشور سفر کرده‌اند. همچنین 36 میلیون گردشگر خارجی به ترکیه آمده‌اند که 3.6 میلیون نفر از سال سال گذشته بیشتر بوده است.

"کشتی غول آسایی که در دور دنیا به گردش می پرداخت به کوش آداسی آمد." عنوان گزارشی است که در روزنامه خبرترک به چشم می خورد. بر اساس این خبر، کشتی Azamara Journey حامل پرچم مالت، که گردش به دور دنیا را آغاز کرده ، با 850 مسافر وارد بندر اگه پورت شهرستان گوش آداسی آیدین شد. بخشی از این مسافرین با تورهای اتوبوس از شهر باستانی افس و کلیسای مریم مقدس دیدن کردند و بخشی از توریست ها نیز در بازار مرکز شهر مشغول خرید شدند. خبرهای مرتبط