مطبوعات ترکیه، جمعه 11 می 2018

گلچینی از اخبار منتشره در روزنامه های امروز ترکیه

مطبوعات ترکیه، جمعه 11 می 2018

 

روزنامه صباح در خبری با تیتر "اردوغان با همتای ایرانی اش گفتگو کرد" می نویسد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با حسن روحانی همتای ایرانی خود گفتگوی تلفنی انجام داد. در این گفتگوی تلفنی موضوع خارج شدن آمریکا از قرار داد هسته ایی با ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

روزنامه وطن طی گزارشی با عنوان "سرمایه گذاران بر پتانسیل ترکیه واقف هستند" می نویسد، برات آل بایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه طی سخنانی در اجلاس مشاوره اتحادیه بین المللی سرمایه گذاران اظهار داشت، نیمی از اقتصاد مشتکل از شاخص های مالی و نیم دیگر آن شاخص های روانی است. سرمایه گذاران علیرغم تمامی تبلیغات منفی و تزویر های موجود، بر پتانسیل ترکیه واقف هستند. به این پتانسیل اعتماد دارند. شرکت های خارجی فعال در ترکیه به منطور تعمیق فعالیت های موجودشان، سرمایه گذاری های علاوه انجام می دهند. 

"نمره کامل به تکنولوژی داخلی در مانور افس 2018" تیتر خبری است که روزنامه استار در شماره امروز خود به چاپ رسانده است. در این خبر می خوانیم، در مانور افس 2018 که در منطقه دوغان بئی شهرستان سفری حصار ازمیر و در سطح بین المللی ترتیب یافت، تکنولوژی دفاعی داخلی برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفت. تانک ملی بایراکتار، TCG بویوک آدا، سیستم دفاع هوایی کورکوت، موشک رهگیر لیزری جیریت، موشک ضدتانک رهگیر لیزری اومتاس، تفنگ مدرن MPT-76  و اوبوس 203 میلی متری  برای اولین بار با موفقیت در مانور مذکور مورد استفاده قرار گرفتند.

روزنامه حریت در خبری با تیتر "پیام آکار در رابطه با اژه و قبرس" می نویسد، ارتشبد خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه اظهار داشت، نیروهای مسلح ترکیه در مدیترانه شرقی به حفظ حقوق و منافع ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی، و تامین صلح و امنیت در جزیره قبرس در راستای عهدنامه های بین المللی ادامه خواهند داد. در این چارچوب، نیروهای مسلح ترکیه به اتخاذ هر کونه تدبیری در دریای اژه و مدیترانه شرقی، با قاطعیت ادامه خواهد داد. 

و "سیل توریست های آلمانی و روسی" عنوان گزارشی است که در صفحات شماره امروز روزنامه خبرترک به چشم می خورد. بر اساس این خبر، با توجه به آمار و داده های استانداری آنتالیا، در ماه های ژانویه تا اوریل سال 2018، یک میلیون و 201 هزار و 653 توریست خارجی از طریق هوایی به این شهر سفر کرده اند. در چهار ماهه اول سال 2018، تعداد توریست هایی که به آنتالیا سفر کرده اند نسبت به دوره مشابه در سال 2017 به میزان 41 درصد افزایش داشته است. در همین دوره در سال 2017، 855 هزا رو 23 توریست خارجی به آنتالیا سفر کرده بود. بیشترین توریست به آنتالیا از آلمان آمده است. آنتالیا در چهار ماهه اول سال از 309 هزار و 602 گردشگر آلمانی میزبانی کرده است. پس از آلمان، روسیه با 396 هزار و 189 توریست در رده دوم قرار دارد. 

 خبرهای مرتبط