مطبوعات ترکیه سه شنبه 8 ام ماه می

اهم اخبار و گزارشات جراید ترکیه

مطبوعات ترکیه سه شنبه 8 ام ماه می

روزنامه استار طی گزارشی تحت عنوان " اردوغان : اگر جهان وان مینوت بگوید ظلم و ستم در فلسطین پایان می یابد " می نویسد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در رابطه با حل مسئله فلسطین گفته است : هر وقت که تمامی بشریت به ظالمان " وان مینوت " بگوید، آنوقت این ظلم وستم به نقطه پایان می رسد.

این روزنامه می نویسد اردوغان ضمن شرکت در مراسم اولین اکران فیلم مستند " آخرین قرن بیت المقدس " در استانبول طی سخنانی تاکید کرد : مسئله فلسطین و بیت المقدس تنها دعوی یک ملت نیست. فلسطینیان بعلت ظلم و ستمی که در معرض آن قرار دارند، سمبل تمامی مظلومین در جهان هستند. بیت المقدس نیز سمبل ایده آل گردهم آیی تمامی بشریت در اطراف ارزشهای مشترک است.

روزنامه ینی شفق طی گزارشی تحت عنوان " ترکیه قوی ترین کشور شبه جزیره بالکان " می نویسد " Aleksandar Vucic " رئیس جمهور صربستان بعلت صلح و امنیتی که ترکیه موجب تامین آن در شبه جزیره بالکان گردیده ، از ترکیه سپاسگزاری نمود. رئیس جمهور صربستان طی یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آنکارا ضمن اشاره به استقبال گرم و بی سابقه از وی در آنکارا از رئیس جمهور ترکیه به همین منظور سپاسگزاری کرد.

همین روزنامه افزود : رئیس جمهور صربستان ضمن اشاره به اینکه ترکها انسانهایی وسواس و حقیقتا کوشا هستند ، سرمایه گذاران ترکیه را برای سرمایه گذاری به صربستان دعوت کرد. وی ضمن تاکید بر اینکه همکاری ترکیه و صربستان به صلح در شبه جزیره بالکان یاری می کند گفت : ترکیه در شبه جزیره بالکان بزرگترین و قوی ترین کشور است.

روزنامه صاباح در شماره امروز خود طی گزارشی به بازگشت مردم آواره جرابلس به خانه و کاشانه خود اشاره کرده و می نویسد در پی پاکسازی شهر جرابلس سوریه از سازمانهای تروریستی در پی عملیات ارتش آزاد سوریه و نیروهای مسلح ترکیه زندگی در این منطقه به حالت عادی بازگشت . مطبوعات جهان در گزارشات خود به اخبار مربوط به این تحول بطور گسترده ایی جای داده اند.

روزنامه انگلیسی فاینشنال تایمز در این رابطه نوشته است : مردم جرابلس که با عملیات سپر فرات در سال 2016 از سازمانهای تروریستی " PKK/PYD-YPG  " و " داعش "  پاکسازی شد، از ترکیه بسیار راضی و خشنود هستند. یکی از آموزگاران این منطقه می گوید : مردم این منطقه از کمک های ترکیه بسیار راضی و خشنود هستند و از ترکیه قدردانی می کنند.

روزنامه خبر ترک طی گزارشی می نویسد ترکیه در پی عملیات شاخه زیتون نیروهای مسلح ترکیه در منطقه عفرین متمادیا تاکید کرده است که اولین هدف شان ترتیب عملیات به منطقه منبج خواهد بود. از یکسو نیروهای مسلح ترکیه در تدارک ترتیب عملیات نظامی به منطقه منبج در نیمه دوم ماه جولای بوده و از سوی دیگر آمریکا نیز روی یک طرح تفاهم با ترکیه در زمینه منبج کار می کند. این در حالیست که ترکیه در قبال تمامی تاکتیک های سر دوانی آماده گی دارد. ترکیه می خواهد که در صورت آغاز روند تهیه قانون اساسی جدید سوریه ، مردم منبج بدون اینکه تحت تاثیر عناصر تروریستی " پ ی د ـ ی پ گ " قرار گیرد در این روند جای گیرد.

روزنامه وطن " اگر ترکیه نباشد پروژه " اف ـ 35 " متلاشی می شود " می نویسد هالوک گورگون مدیر کل شرکت صنایع الکترونیک نظامی ترکیه ( آسلسان ) گفته است : میزان خودکفایی ترکیه در عرصه صنایع دفاعی به سطح رضایت بخشی رسیده است.

همین روزنامه می افزاید : گورگون ضمن تاکید بر اینکه فعالیت های سیستم پدافند هوایی ملی به مرحله آزمایش رسیده است پیرامون مباحثات مربوط به عدم فروش جنگنده های اف ـ 35 به ترکیه بعلت خریداری سیستم های موشکی اس ـ 400 از روسیه گفته است : فکر نمی کنم مشکلی بروز کند. ترکیه یکی از شرکای مهم برنامه جنگنده های اف ـ 35 است. ما در سیستم های جنگی الکترونیک جنگنده های اف ـ 35 ایفای نقش خواهیم کرد. ما جز مهمی از این پروژه هستیم. عدم دخیل کردن ما در این پروژه موجب از هم پاشیدن آن خواهد شد.خبرهای مرتبط