مطبوعات ترکیه چهارشنبه 14 مارس 2018

مروری بر اخبار و گزارشات منتشره در روزنامه های ترکیه

مطبوعات ترکیه چهارشنبه 14 مارس 2018

روزنامه خبر ترک در گزارشی با تیتر "ترکیه و آمریکا در زمینه منبج به توافق دست یافتند" نوشته است: مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که جهت انجام دیدارهای دوجانبه در شهر مسکو به سر میبرد، اعلام کرد، در جریان مذاکرات با آمریکا در تاریخ 19 مارس، وضعیت منبج مشخص خواهد شد. وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: "با عقب نشینی ی پ گ شاخه سازمان تروریستی پ ک ک  در سوریه، سربازان ترکیه و آمریکا امینت را در این منطقه برقرار خواهند کرد."

روزنامه صباح طی گزارشی با عنوان "ترکیه حمله به نخست وزیر فلسطین را محکوم کرد" مینویسد، ترکیه حمله صورت گرفته به کاروان خودروی حامل رامی الحمد الله نخست وزیر فلسطین در جریان سفر وی به نوار غزه را به شدت محکوم کرد. در بیانیه منتشره از سوی وزرات امور خارجه ترکیه آمده است، ضمن محکوم ساختن حمله مسلحانه روز گذشته به کاروان خودروی حامل رامی الحمد الله نخست وزیر فلسطین در جریان سفر وی به نوار غزه، برای مجروحین این حمله از خداوند طلب شفای عاجل کرده و در انتظار شناسایی هر چه زودتر فاعلین این حادثه هستیم. امیدواریم که برادران فلسطینی مان در برابر این اقدام تحریک آمیز با اتحاد و برابری حرکت کنند.

"خبر خوب OECD برای ترکیه" تیتر گزارشی است که روزنامه حریت در شماره امروز خود منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، گزارش مربوط به "چشم انداز اقتصادی دوره موقت" را منتشر کرد. این سازمان در مقایسه با گزارش قبلی خود تخمین های مربوط به رشد اقتصادی ترکیه برای سال 2017 را از 6.1 درصد به 6.9 درصد، برای سال 2018 از 4.9 درصد به 5.3 درصد و برای سال 2019 از 4.7 درصد به 5.1 درصد افزایش داده است.

روزنامه وطن طی گزارشی از افزایش 90 درصدی سفر توریستهای هلندی به ترکیه خبر داده است.

بر اساس گزارش این روزنامه، تعداد توریستهای هلندی که امسال قصد سفر به ترکیه را دارند، افزایش یافته است. رسانه های هلند، با انتشار خبری باستناد به  گزارش اتحادیه آژانس های مسافرتی هلند، اعلام کردند، تعداد مشتریانی که امسال قصد سفر به ترکیه را دارند، افزایش یافته است. سخنگوی اتحادیه آژانس های مسافرتی هلند طی سخنانی دراین باره گفت: تعداد مسافرین هلندی که قصد گذراندن تعطیلات خود در کشور ترکیه را دارند در مقایسه با ماه ژانویه 2017، 90 درصد افزایش یافته است.

 روزنامه استار در گزارشی با تیتر "آغاز فعالیتهای مربوط به ساخت پهباد دریایی ملی" مینویسد، شرکت دریانوردی OES که در تکنوپارک شهر مرسین فعالیت میکند، مراحل ساخت پهباد دریایی ملی را آغاز کرده است. فعالیتهای مربوط به تولید این پهباد دریایی که تماما با امکانات داخلی ساخته خواهد شد، کمتر از یک سال به طول خواهد انجامید.خبرهای مرتبط