بررسی مهاجرت های بی رویه از سوی ترکیه و ایران

اظهارات معاون مدیرکل اداره امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه

بررسی مهاجرت های بی رویه از سوی ترکیه و ایران

عبدالله آیاز، معاون مدیرکل اداره امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با اشاره به موج مهاجرت های غیرقانونی اتباع افغانستان از سمت ایران به ترکیه ظرف چهار ماه اول سال جاری، اعلام کرد: اخیرا مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران از اداره کل ما بازدید کرد و به طور کلی موضوع مهاجرت را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

-مهاجرت‌ها، بحران سیاسی میان کابل، آنکارا و تهران نیست

وی افزود: "در روزهای آینده به منظور بررسی این موضوع با همتاهای ایرانی خود، عازم تهران خواهیم شد. ما بر این باور هستیم که رویدادهای افغانستان و مهاجرت از سمت این کشور به ترکیه بحران سیاسی میان کابل، آنکارا و تهران نیست؛ بلکه یک بحران انسانی است. کشورهای که باعث بروز جنگ داخلی در افغانستان شده و طی 40 سال اخیر به این جنگ دامن می زنند، عاملان اصلی این بحران هستند".

-در دو هفته آینده 10 پرواز چارتر صورت می گیرد

آیاز با بابیان اینکه تاکنون 6 هزار و 846 مهاجر غیرقانونی افغان را به کشورشان بازگردانده‌ شده اند، تصریح کرد: "در دو هفته آینده 10 پرواز چارتر از شهرهای آغری، وان، ارزروم و آدانا به کابل انجام خواهیم داد و فکر می‌کنیم که ظرف این مدت، شمار مهاجران بازگردانده شده به افغانستان به بیش از 10 هزار نفر خواهد رسید".

به گفته وی "مقامات سفارتخانه و کنسولگری افغانستان نیز مدارک لازم برای بازگشت این اقراد را به ما ارسال می کنند. این بازگشت‌ها به طور روزافزون ادامه خواهد یافت".

- احداث دیوار مرزی در استان آغری به اتمام می رسد

معاون مدیرکل اداره امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه تاکید کرد: "فعالیت‌های دیوارکشی در مرز ایغدیر- بازرگان رو به پایان است. ان شاءالله طی امسال نیز احداث دیوار مرزی در استان آغری را به اتمام خواهیم رساند. ساخت این دیوارها را اقدام مهمی در راستای تقویت امنیت مرزی ارزیابی می کنیم".

گفتنی است، برخی پناهجویان افغان مقیم ایران که اخیرا بصورت غیرقانونی وارد شهرهای شرقی ترکیه شده‌اند در گفتگو خبرنگار بخش فارسی خبرگزاری آناتولی تصریح کردند: "در اثر فشار و تهدید مقامات وهمچنین چشم‌پوشی مرزبانان ایرانی، ده ها هزار مهاجر افغان به جای بازگشت به کشورشان راه مهاجرت به ترکیه را در پیش گرفته‌اند".

برخی اعضای شبکه قاچاق انسان که مایل به ذکر نام خود نبودند، از طریق تماس تلفنی به خبرنگار آناتولی گفتند: "ماموران ایران هیچ اقدام جدی برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی افغان‌ها به ترکیه انجام نمی دهند. کار ما از این لحاظ خیلی آسان شده است. نرخ قاچاق انسان به دلیل بازبودن مرزها کاهش و سرعت کار ما افزایش یافته است. نیروهای ترکیه کسانی که در حال عبور از مرز باشند را متوقف می‌کنند. اما چشم‌پوشی مرزبانان ایرانی باعث افزایش مهاجرت ها به ترکیه شده است".

مقابله با موج مهاجرت پناهجویان افغان اخیر از راه‌های غیرقانونی به ترکیه آمده ادامه داشته و این افراد پس از تهیه مدارک سفر در مرکز استرداد موقت مهاجران نگهداری و با هواپیمای چارتر به افغانستان بازگردانده می شوندخبرهای مرتبط