سفری به خانتوس و لتون دو شهر باستانی موجود در منطقه مدیترانه ترکیه

خانتوس و لتون بدلیل دارا بودن آثار باستانی بسیار مهم تمدن لیکیا یکی از مهمترین ارزش های میراث جهانی هستند

سفری به خانتوس و لتون دو شهر باستانی موجود در منطقه مدیترانه ترکیه

خانتوس و لتون دو شهر باستانی موجود در منطقه مدیترانه ترکیه هستند که قدمت آنها به 3000 پیش از میلاد بر می گردد. این شهرهای باستانی در محدوده استان آنتالیا و موغله در ترکیه واقع شده اند و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز جای گرفته اند.

گفته می شود که خانتوس در عهد باستان بزرگترین مرکز اداری و پایتخت لیکیا بود. شهر در سال 545 قبل از میلاد تحت حاکمیت پرس ها درآمده و حدود یک قرن پس از آن به طور کامل در آتش سوخت. پس از این آتش سوزی بزرگ بطور کامل بازسازی شد و حتی در قرن 2 قبل از میلاد عنوان پایتخت لیکیا را بخود گرفت.

خانتوس بعدها تحت حاکمیت رومی ها و بیزانس ها درآمد و بالاخره در قرن 7 که تحت سلطه عرب ها درآمد. رد پای تمدن هلنیستی و رومی را به راحتی می توان در آثار به جای مانده در این شهر دید. جالب ترین آثار باقیمانده در این شهر ک هبا باروهای بلند احاطه شده است، میدان های تئاتر بجای مانده از دوره هلنستیکی، سنگ قبرها و لحدهای برجسته کاری شده است.

 

لتون یکی دیگر از شهرهای باستانی موجود ددر این منطقه است که در فاصله 4 کیلومتری از خانتوس قرار دارد و مرکز دینی لیکیا در دوران باستان بوده است.

با توجه به یافته های بدست آمده در نتیجه حفاری هایی که 30 سال است در این منطقه در حال انجام است، تاریخ این شهر به قرن 7 قبل از میلاد برمی گردد. در مرکز شهر باستانی 3 معبد در کنار هم قرار گرفته اند. این معابد وقف خدایان آرتمیس، آپولون و لتو شده اند. کتیبه ای که به سه زبان آرامی، لیکیایی و کرتی نوشته شده به فهم زبان لیکیای باستان کمک بسیاری کرده است. در کنار این معابد یک چشمه و یک کلیسای متعلق به دوران ابتدایی مسیحیت وجود دارد. میدان تئاتر متعلق به دوره هلنستی نیز از مکان هایی است که به دیدن می ارزد.

 

خانتوس و لتون بدلیل دارا بودن آثار باستانی بسیار مهم تمدن لیکیا یکی از مهمترین ارزش های میراث جهانی هستند.

اگر قصد سفر به این مناطق باستانی کردید، حتما در ساحل پاتارا که یکی از مهم ترین مناطق پرورش لاک پشت دریایی کارتا کارتا در ترکیه است، در خلیج کئک اوا Kekova  و بر روی شهر غریق سیمنا Simena قایق رانی کنید، در دره شهر ساکلی کنت پیاده روی نمایید، از کلیسای سنت نیکلاس و یا همان بابا نوئل در شهر درمه دیدن کنید و تورهای قایقرانی در سواحل زیبای آن را فراموش نکنید.خبرهای مرتبط