"استیون هاوکینگ" فیزیکدان و کیهان شناس برجسته انگلیسی درگذشت

استیون هاوکینگ فیزیکدان، نظریه‌پرداز و کیهان‌شناس معروف انگلیسی در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

"استیون هاوکینگ" فیزیکدان و کیهان شناس برجسته انگلیسی درگذشت

استیون هاوکینگ فیزیکدان، نظریه‌پرداز و کیهان‌شناس معروف انگلیسی در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

خانواده این فیزیکدان معروف در بیانیه‌ای با تایید این خبر اعلام کردند پدرشان در اوایل روز چهارشنبه در منزل ‌اش در کمبریج درگذشت.

لوسی، تیموتی و رابرت فرزندان هاوکینگ با انتشار این بیانیه اعلام کردند: "به خاطر درگذشت پدرمان بسیار متاسفیم. او دانشمند بزرگی بود."

این فیزیکدان و کیهان شناس مشهور جهان در سال 1963 به بیماری "اسکلروز جانبی آمیوتروفیک" یا خواب اندام مبتلا شد و توانایی حرکت دادن اندام های خود و حتی سخن گفتن را از دست داد. او تنها از طریق یک سیستم رایانه ای که به طور ویژه برای او ساخته شده بود قادر به برقراری ارتباط بود. هاوکینگ از طریق یکی از عضله های گونه اش به این دستگاه فرمان میداد و بدین ترتیب روزانه با 2 هزار و 500 کلمه ارتباط برقرار کرده و به فعالیتهای عملی اش ادامه میداد.

او به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینه سیاه چاله، شناخته شد.

هاوکینگ سال گذشته طی مصاحبه با بی بی سی اعلام کرد که اصلا فکر نمیکرد که تا 75 سالگی زنده بماند و بسیار خوش شانس است که میتواند دانش خود را انتقال دهد.

استیون هاوکینگ با اعلام اینکه پزشکان پس از تشخیص این بیماری، مابقی عمرش را دو تا سه ماه محاسبه کرده بودند گفت: "در شرایطی که امیدی به زندگی ام نبود 54 سال بعد اگرچه ناتوان و بر روی صندلی چرخدار بودم ولی موفق شدم به فعالیت علمی و تحقیقاتی ام ادامه دهم."

او با اشاره به اینکه فعالیتهای علمی خود ار به کمک خانواده و دوستانش به پیش میبرد، اعلام کرده بود که تنها آرزویش ریشه کن شدن و یا پیدایش یک روش درمان برای بیماری ALS میباشد.

این فیزیکدان معروف که پس از آلبرت انیشتین بزرگترین نابغه جهان محسوب میشد، در روز 14 مارس که در عین حال روز عدد پی (3.14) میباشد، درگذشت.خبرهای مرتبط