آخرین تحولات در سودان

عوض بن عوف وزیر دفاع سودان، کمال عبدالمعروف رئیس ستاد، محمد عطا سفیر این کشور در آمریکا و مصطفی عثمان اسماعیل سفیر در سازمان ملل از سمت خود برکنار شدند

آخرین تحولات در سودان

سپهبد شمس الدین کباشی ابراهیم سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان طی نشست خبری در خارطوم با بیان اینکه علیه تحصن کنندگان در مقابل مقر ارتش از نیرو استفاده نخواهد شد، گفت: به حزب عمر البشیر رئیس‌جمهور برکنار شده سودان اجازه شرکت در دولت انتقالی را نخواهیم داد.

وی همچنین افزود: "عوض بن عوف وزیر دفاع سودان، کمال عبدالمعروف رئیس ستاد، محمد عطا سفیر این کشور در آمریکا و مصطفی عثمان اسماعیل سفیر در سازمان ملل از سمت خود برکنار شدند.

کباشی ابراهیم با بیان اینکه "در داخل شورای نظامی انتقالی کمیته‌ها به ویژه کمیته اقتصاد و کمیته روابط خارجی تشکیل شده است"، اظهارداشت: "عبدالفتاح البرهان رئیس این شورا با مسئولین عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، اتیوپی و چاد طی تماس تلفنی گفتگو کرد. شماری از فعالان حقوق از زندان ها آزاد شدند. دولت آینده توسط احزاب و نیروهای سیاسی تشکیل شده و در آن اعضای شورای نظامی حضور نخواهد یافت".

گفتنی است به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش دو روز پیش نهادهای دولتی را محاصره و بیش از 100 عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. 35 تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند.

عوض بن عوف، وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد: "قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت 19:00 امروز برقرار خواهد شد".

بن عوف، دو روز پیش اعلام کرد که از سمت خود استعفا کرده است. ژنرال عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد. ژنرال کمال عبدالمعروف نیز از سمت معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان برکنار شد.

عبدالفتاح البرهان، رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان دیروز طی سخنانی در برنامه زنده تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد لغو شده است. 
البرهان همچنین تاکید کرد که تمامی استانداران در تمام استان های سودان برکنار شد‌ه‌اند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین با بیان اینکه دوره گذار حداکثر 2 سال خواهد بود، گفت پس از این مرحله نیز دولت مدنی تشکیل خواهد شد. 
از سوی دیگر مخالفان سودان تحصن خود را در مقابل مقر ارتش این کشور در خارطوم برای نهمین روز ادامه داده و خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی هستند.خبرهای مرتبط