واکنش به اعطای تابعیت به فرزندان اتباع خارجی متولد پاکستان

تصمیم عمران خان نخست‌وزیر پاکستان جهت اعطای تابعیت به فرزندان پناهجویان متولد این کشور، واکنش‌های متفاوتی از سوی آنان در پی داشته است.

واکنش به اعطای تابعیت به فرزندان اتباع خارجی متولد پاکستان

تصمیم اخیر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان جهت اعطای تابعیت به فرزندان اتباع خارجی متولد این کشور، به‌ویژه مهاجران افغان و بنگلادشی با واکنش متفاوت برخی‌ از آنان مواجه شده است.

خانم سنا گل افغان که حدود 30 سال در اردوگاه‌ پناهندگان روستای «افغان بستی» از توابع «اسلام آباد» پاکستان زندگی کرده است، در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت:

"خانواده برای ما افغان‌ها بسیار مهم است. اگر هم که به فرزندان‌مان تابعیت داده شود و روزی ما را از پاکستان بیرون کنند، آنان را با خود خواهیم برد. همواره هراس داریم از پاکستان اخراج شویم. علی‌رغم تلاش بسیار برای دریافت شهروندی، نتیجه نگرفته‌ایم.

در پاکستان با مشکلات بهداشتی و آموزشی مواجه‌ هستیم. حدود دوهزار کودک در این اردوگاه هستند، اما مدرسه آن ظرفیت تنها صد نفر را دارد. برخی حدود 20 الی 30 سال بدون مجوز در این اردوگاه بوده‌اند. در صورت دریافت تابعیت فرصت شغلی برای شان فراهم می‌شود».

آزاد احمدزی یکی دیگر از پناهجویان افغان برخلاف خانم سنا از تصمیم عمران خان استقبال کرد و اظهار داشت:

"با اعطای تابعیت، فرزندان ما در آینده مشکلات 30 سال گذشته را نخواهند داشت. پناهجویان تاکنون حق راه‌اندازی کارخانه، شغل و بازنشستگی نداشته‌اند. با دریافت شهروندی این مشکلات رفع و فرزندان آن‌ها به آسانی دارای شغل خواهند شد".

گفتنی است عمران خان، نخست وزیر پاکستان اخیرا اعلام کرده که برای افغان‌هایی که فرزندان‌ آنان در کشورش متولد شده‌اند، تابعیت داده می‌شود. حدود دو میلیون و ششصد هزار افغان در پاکستان زنده گی می‌کنند.

منبع: خبرگزاری آناتولی

 خبرهای مرتبط