روسیه: اسرائیل مسئول سقوط هواپیمای نظامی روسی است

وزیر دفاع روسیه اسرائیل را مسئول سقوط هواپیمای نظامی روسی در سوریه و جان باختن 15 خدمه آن دانست.

روسیه: اسرائیل مسئول سقوط هواپیمای نظامی روسی است

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در پی سقوط هواپیمای نظامی این کشور توسط سیستم دفاع هوایی اس-200 سوریه در استان لاذقیه، در یک گفت‌وگوی تلفنی با آویگدور لیبرمن همتای اسرائیلی خود اظهار داشت: 15 سرباز روس به دلیل "اقدامات غیرمسئولانه" اسرائیل جان باختند. علی رغم توافقنامه موجود برای جلوگیری از اقدامات خطرناک، اسرائیل تنها یک دقیقه قبل از حملات خود به سوریه ما را خبردار کرد.

وی با متهم کردن اسرائیل در سقوط این هواپیمای نظامی گفت: تمام مسئولیت سرنگونی هواپیمای نظامی روسی و کشته شدن خدمه آن بر عهده اسرائیل است.

- به دلیل اقدامات غیرمسئولانه اسرائیل 15 نظامی روس جان باختند

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز امروز طی اظهارتی در جمع خبرنگاران در مسکو، اعلام کرد: علت سقوط هواپیمای نظامی RU-IL-20 روسیه به همراه 15 نظامی در دریای مدیترانه، اصابت موشک سیستم دفاع هوایی اس-200 رژیم (اسد) در هنگام مقابله با حملات هوایی اسرائیل بوده است.

وی ادامه داد: به دلیل اقدامات غیرمسئولانه اسرائیل 15 نظامی روس جان باختند. این وضعیت با روحیه شراکت روسیه و اسرائیل، مطابقت ندارد.

کناشنکوف با بیان این که جنگنده های F-16 اسرائیل از هواپیمای نظامی روسیه به عنوان سپر استفاده کرده اند، بیان داشت: تاخیر در اطلاع رسانی در زمان مناسب برای دور شدن هواپیمای نظامی روسیه توسط سوریه منجر به وقوع این حادثه شده است.

کرملین: سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه تاثیری در توافق ادلب نخواهد داشت

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در مورد حصول توافق بر سر مسئله ادلب در دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی در شهر سوچی گفت: این توافق از لحاظ آینده سوریه بسیار اهمیت دارد. مسکو و آنکارا در با بینش سازنده و فداکاری برای حل بحران سوریه تلاش می کنند. هواپیمایی ساقط شده روسیه در سوریه تاثیری بر روی این روند نخواهد داشت.

روسای جمهور ترکیه و روسیه در دیدار روز گذشته در خصوص یک منطقه حائل غیرنظامی در ادلب به توافق رسیده بودند. 

گفتنی است خبرگزاری رژیم اسد «سانا» روز گذشته اعلام کرد موسسه فنی صنعتی در لاذقیه از سوی عامل ناشناسی مورد حملات موشکی قرار گرفته و برخی از این موشک ها توسط پدافند هوایی این کشور خنثی شده است.خبرهای مرتبط