موگرینی از رژیم سوریه خواستار رعایت مقررات آتش بس گردید

اظهارات فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست مجمع عمومی پارلمان اروپا

موگرینی از رژیم سوریه خواستار رعایت مقررات آتش بس گردید

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی در نشست مجمع عمومی پارلمان اروپا در رابطه با وضعیت سوریه اعلام کرد : اجرای مقررات 5 ساعته آتش بس در منطقه غوطه شرقی سوریه که تحت محاصره بشار اسد و حامیان آن قرار دارد، مهم ولی ناکفاست.

موگرینی طی سخنانی در این نشست گفت : نیروهای وابسته به رژیم اسد غیر نظامیان و لوازم طبی ارسالی به مردم در غوطه شرقی را بطور عمدی بمباران کرده و غیر نظامیانی که در صدد فرار از منطقه هستند از سوی تیراندازان ماهر مورد هدف قرار می گیرند.

موگرینی ضمن اشاره به اینکه تنها یک راه منطقی و اخلاقی برای حل مسئله سوریه وجود دارد تاکید کرد : برای دستیابی به هدفی که تاکنون نتوانسته ایم بدان دست یابیم می توانیم با سازمان ملل متحد همکاری کنیم. اصل و پایه صلح پایدار و عادلانه در سوریه، راه حل سیاسی در روند صلح ژنو است.

موگرینی ضمن اشاره به اینکه اجرای مقررات آتش بس 5 ساعته در سوریه بعنوان اولین گام حائز اهمیت فراوانی است گفت : ولی این کافی نیست. رژیم اسد بایستی حملات خود را کاملا متوقف سازد.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر اینکه هزاران انسان در غوطه شرقی در انتظار نجات بسر می برند تاکید کرد : قافله کمکی سازمان ملل متحد در اوایل ماه جاری توانست به منطقه دوما در دمشق راه یابد ولی بعلت ادامه بمبارانها کمک های ارسالی آنچنان که باید کاملا در بین مردم توزیع نشد.

فدریکا موگرینی در ادامه سخنان خود افزود : ماه آینده در بروکسل پایتخت بلژیک کنفرانسی برای مذاکره پیرامون آینده سوریه برگزار خواهد شد.

گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ایی به تاریخ 24 ام فوریه خواستار اعلام آتش بس برای یاری به غیر نظامیان در سرتاسر سوریه و در راس غوطه شرقی گردیده ولی نحوه اجرا و آغاز این آتش بس که به اجرای بدون تاخیر آن تاکید شده بود، مشخص نگردید. روسیه درپی این قطعنامه روز 27 ام فوریه اعلام کرده بود که مقررات آتش بس هر روز بین ساعت 9 الی 14 به وقت محلی اجرا خواهد شد و رژیم سوریه نیز مقررات آتش بس بین ساعت را رعایت خواهد کرد.خبرهای مرتبط