خوراک باقلا با روغن زیتون

سفره ترکیه-16

خوراک باقلا با روغن زیتون

در برنامه این هفته نیز مثل همیشه طرز تهیه غذاهای ترک را تقدیم حضورتان خواهیم کرد. غذایی که برای امروز در نظر گرفته ایم "خوراک باقلا با روغن زیتون" است. در مطبخ ترک به غذاهایی که بدون گوشت و با روغن زیتون پخته شده و در دمای اتاق سرو می شود، "غذاهای تهیه شده با  روغن  زیتون" گفته می شود. می توان گفت تقریبا تمام سبزیجات و اکثر حبوبات به همین روش پخته می شود. این نوع غذاها که غذایی ایده آل برای گیاهخواران است، بیشتر به عنوان غذای فرعی و یا مزه سرو می شوند.

باقلا که جزو خانواده حبوبات است هم به شکل سبز و هم خشک مصرف می شود. اگر دلتان باقلای سبز می خواهد، همین روزها یعنی اوایل بهار، وقتش است که از بازار تهیه کنید. اگر حاضر باشید طرز تهیه باقلا با روغن زیتون را تقدیمتان می کنیم.

مواد لازم برای تهیه خوراک باقلا با روغن زیتون

1 کیلوگرم باقلای سبز

3 عدد پیاز

1 حبه سیر

نصف فنجان روغن زیتون

1 قاشق غذاخوری آرد

1 قاشق چایخوری شکر

آب یک عدد لیمو

یک و نیم لیوان آب ولرم

1 قاشق چایخوری نمک

5-6 شاخه شوید

اکنون نوبت می رسد به طرز پخت این خوراک خوشمزه

باقلا سبز را به خوبی شسته، پاک کرده و به دو قسمت تقسیم کنید. برای جلوگیری از له شدن باقلاها آنها را داخل یک کاسه آب با کمی آب لیمو بگذارید. پیازها را به شکل خلالی و سیر را ریز خرد کنید. پیاز و سیر را داخل قابلمه با روغن زیتون به مدت  4-5 دقیقه تفت دهید. سپس آرد را اضافه کرد ه و به خوبی تفت دهید. آب باقلا را گرفته و به پیاز و سیر دال قابلمه اضافه کنید. به این مواد شکر، نمک، آب لیمو و آب ولرم را اضافه کنید. درب قابلمه را گذاشته و صبر کنید تا باقلا در شعله کم بپزد. زیر اجاق را خاموش کرده، منتظر شوید تا سرد شود. خوراک باقلا را داخل ظرف ریخته و روی آن را با شوید خرد شده تزیین کنید. نوش جان.

 خبرهای مرتبط