ترکیه سرزمین رنگها و ترانه ها- 14

دارالشفا و مسجد جامع دیوریغی

ترکیه سرزمین رنگها و ترانه ها- 14

دارالشفا و مسجد جامع دیوریغی با معماری و حکاکی روی سنگ فوق العاده اش در بین مهمترین آثار معماری آناتولی قرار دارد. این اثر که حدود 775 سال قبل ساخته شده، از یک مسجد و یک بیمارستان کنار هم تشکیل شده است. هر دو بنا نیز در سال 1985 در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

دارالشفا و مسجد جامع دیوریغی متعلق به دوران منگوچ اوغوللاری، یک خان نشینی متعلق به دوران سلجوقی آناتولی است. مسجد در اواسط قرن سیزدهم به دستور احمد شاه خان منگوجک و دارالشفا نیز در همان سالها از سوی توران ملک همسر احمد شاه ساخته شد. معمار این بنا خرم شاه آهلاتلی است.

مهمترین ویژگی دارالشفا و مسجد جامع دیوریغی که جایگاه ویژه ای در بین نمونه های معماری آناتولی-ترک در قرن سیزدهم دارد،  حکاکی روی سنگ دربها و ستون های آن است. تکرار ده ها هزار موتیف و نقش در این کنده کاری ها، از زیباترین نمونه ها به شمار می رود.

مسجد که دارای دو گنبد است، سنگ کاری شده و نقشه آن مستطیل شکل است. مسجد سه ورودی دارد. در درب ورودی اصلی آن موتیف های گل وجود دارد و به "درب بهشت" شهرت دارد.

درب واقع در جبهه غربی، پوشیده از نقش و نگار لاله است. بر روی این درب طرح عقاب دو سر که سمبل سلجوقیان آناتولی است و عقابی سمبل خان نشینی منگوجک وجود دارد.

 درب سوم که در جبهه شرقی قرار دارد، احتمالا مخصوص ورود شاه به مسجد بوده و از اینرو به "درب شاه" شهرت یافته است. 

منبر مسجد که از درخت آبنوس که یکی از گرانترین و قدیمی ترین درختان جهان است، ساخته شده، همسن مسجد بوده و هنوز هم سالم و قابل استفاده است.

در داخل مسجد دو صندوق سنگی یکپارچه وجود دارد. انسانها در این صندوق ها لوازم با ارزش و لوازم زینتی خود را می گذاشته اند. صندوق خیریه ای نیز در مسجد وجود دارد که برای جمع اوری کمک های خیرین به نیازمندان مورد استفاده قرار می گرفته است.

دارالشفای دیوریغی که به عنوان بیمارستان بکار می رفته، یکی از مهمترین و قدیمی ترین بیمارستان های آناتولی است.

شفاخانه در آن دوران هم برای درمان بیماری های فیزیکی و هم بیماری های روحی ارائه خدمت می کرده است. در دوران امپراطوری عثمانی نیز علاوه بر بیمارستان به عنوان مدرسه و مکتب نیز بکار می رفته است.

فراموش نکنید، اگر برای بازدید از دارالشفا و مسجد جامع دیوریغی به سیواس سفر کنید، از بناهای تاریخی، مدرسه ها و قلعه این شهر و دریاچه تودوگره نیز دیدن کنید. همچنین بدون خوردن غذاهای سنتی "نان سنتی، دلمه برگ مو و شیرینی یوفکا" به شهر خود برنگردید.

 

 

 

 

 خبرهای مرتبط