خاورمیانه از دیدگاه ترکیه - بازتابهای بحران قطر در خاورمیانه

برخی از کشورهای عربی منجمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر در چهارچوب اتهامات مختلف روابط خود را با قطر قطع کردند

خاورمیانه از دیدگاه ترکیه - بازتابهای بحران قطر در خاورمیانه

برخی از کشورهای عربی منجمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر در چهارچوب اتهامات مختلف روابط خود را با قطر قطع کردند. در برنامه این هفته بحران قطر و بازتابهای آن در منطقه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قطع روابط دیپلماتیک برخی از کشورهای عربی منجمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر با قطر موجب بروز بحران دیپلماتیک بزرگی در منطقه خلیج شده است. قطع روابط دیپلماتیک در پی تصمیم حکومت دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مبنی بر " بازنگری روابط با قطر " جریان یافته است. عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی، قطر را به یاری به تروریزم متهم می کنند. فقط این کشورها دلیل و مدرکی برای ادعاهای مذکور خود ندارند.

قطر در خلیج بصره کشور کوچکی بوده، فقط از نظر سیاسی و اقتصادی صاحب نفوذ می باشد. این کشور قریب 3 میلیون نفر جمعیت داشته و سومین ذخایر گاز طبیعی بزرگ جهان به آن تعلق دارد. قطر از دانشگاههای معتبر، نهادهای تولید اندیشه و رسانه بین المللی چون الجزیره میزبانی می کند. در خاکهای این کشور سربازان خارجی نیز مستقر بوده و با ترکیه روابط حسنه ای دارد. همکاری ترکیه در زمینه انرژی با قطر، روابط نظامی و حتی موجودیت پایگاه نظامی ترکیه در این کشور موجب ناخشنودی بسیاری از کشورهای خلیج شده است.

قطر که ثروتمندترین کشور خلیج می باشد، بدلیل حمایت از جنبش های دموکراتیک شدن در منطقه، صاحب ایمیج بسیار مثبتی در نزد افکار عمومی عرب می باشد. این کشور در سایه قدرت میانه رو، هم در منطقه و هم در جهان صاحب نفوذ می باشد. قطر با اجرای سیاستهای لیبرال، نسبت به دیگر کشورهای خلیج جلب دقت می کند. حمایت  قطر از مخالفت توده ای و بازیگران متغیر در روند بهار عربی، علت اصلی واکنش مونارشی های خلیج علیه این کشور می باشد. ترجیح های سیاسی قطر و تاثیرات آن در سیاست خارجی موجب قرار گرفتن این کشور در هدف عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و امریکا شده است. بطوریکه مخالفت میانه روی ترکیه و قطر با رژیم اسد در سوریه آشکار می باشد. عامل نشاندن مخالفین سوری بر سر میز مذاکره در روندهای ژنو و آستانه نیز ترکیه و قطر می باشد.

اجرای تحریمات دیپلماتیک علیه قطر که یکی از کشورهای عضو اوپک می باشد، موجب بالا رفتن بهای نفت گردید. نرخ یک بشکه نفت برنت با 2 درصد افزایش به سطح 50 دلار رسید. در صورت گسترش بحران در منطقه، احتمال خارج شدن قطر از اوپک وجود دارد. سناریوی این چنینی می تواند موجب افزایش بیش از حد نرخ نفت بشود. امیدواریم که بحران مذکور با میانجیگری بازیگران منطقه ای چون ترکیه در کوتاه مدت حل شده و خلیج باز هم صحنه جنگ خانمانسوز دیگری نشود. فقط، جنگ هر چقدر هم که دور باشد، باز یک احتمال محسوب می شود.

ترکیه بایستی قبل از هر چیز همگون با سیاست خارجی سنتی خود از قطب گرایی مذهبی شیعه و سنی دوری بکند. فقط در مقابل تجرید منطقه ای قطر که یکی از مهمترین متفقینش در منطقه می باشد، باید دوستی خود را نشان بدهد. اقدامات دیپلماتیک رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه رئیس ادواری سازمان همکاری اسلامی، سر آغاز خوبی برای این موضوع می باشد. این اقدامات موجب جلوگیری از افزایش بحران گردید. سیاست توام با عقل سلیم قطر نیز از گسترش هر چه بیشتر بحران جلوگیری کرد. ترکیه ثبات خلیج را بسان ثبات خود مشاهده می کند. ترکیه به همکاری در مبارزه با سازمان تروریستی داعش، رادیکالیزم، مذهب گرایی و اسلام هراسی در منطقه اهمیت فراوانی قائل می باشد. فقط کشورها می توانند با مسائل و اختلاف نظرات رو در رو بشوند. برغم این باید تحت هر شرایطی دیالوگ ادامه بیابد. ترکیه در راس کشورهای متاثر از تابلوی موجود قرار دارد. برای همین ترکیه در روند آتی با هدف عادی ساختن وضعیت، هر چه در توان دارد انجام خواهد داد.خبرهای مرتبط